Πεντάσφαιρη η Λάτσιο

Τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων στην Ιταλία

Η Λάτσιο νίκησε με 5-1 τη Βερόνα και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη θέση. Η Βερόνα κέρδισε πέναλτι στο 36' μετά από λάθος του Φελίπε ο οποίος στη συνέχεια ανέτρεψε τον Ζατσάνι.

Το εκτέλεσε ο Αμραμπάτ και σκόραρε. Η Λάτσιο απάντησε επίσης με πέναλτι. Συγκεκριμένα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο διαιτητής είδε στο VAR ένα μαρκάρισμα στον Ιμόμπιλε και έδειξε τη βούλα. Ο Ιμόμπιλε εκτέλεσε καλά και έκανε το 1-1. Στο 50' μια σέντρα του Λάζοβιτς κόντραρε σε αμυντικό με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι. Έξι λεπτά μετά ο Μιλένκοβιτς-Σάβιτς έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Πεσίνα και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2. Η Λάτσιο σφράγισε τη νίκη της στο 62' όταν ο Κορέα έκλεψε από τον Φαραόνι και με σουτ πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του. Ο Ιμόμπιλε στο 84ο λεπτό διαμόρφωσε πέτυχε το 1-4 και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ με χτύπημα πέναλτι.

ΒΕΡΟΝΑ: Ρανούνοβιτς, Φαραόνι (79'Ντι Μάρκο), Ραχμάνι, Γκίντερ, Λάζοβιτς, Αμραμπάτ, Βελόσο, Ζατσάνι (67'Σαλσέδο), Εουσέρικ (87'Στεπίνσκι), Πεσίνα, Μπορίνι (67'Ντι Κάρμινε).

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Ατσέρμπι, Φελίπε, Πάτρικ (65'Βάβρο), Άντερσον (65'Λουκάκου), Αλμπέρτο, Παρόλο, Μίλινκοβιτς-Σάβιτς (88'Α.Άντερσον), Μάρουσιτς (88'Αρμίνι), Ιμόμπιλε, Κορέα (69'Καϊσέδο).

ΡΟΜΑ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ολίμπικο

Με αμφισβητούμενο πέναλτι η Ρόμα νίκησε τη Φιορεντίνα μετά από ένα πολύ δυνατό ματς. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 44' σε μαρκάρισμα του Λιρόλα στον Πέρες. Το εκτέλεσε ο Βερετούτ και έκανε το 1-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι "βιόλα" είχαν δοκάρι με τον Πετσέλα και στο 54' κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Μιλένκοβιτς. Ο Μικιταριάν στο 65' είχε σουτ στο δοκάρι. Είκοσι λεπτά μετά ο διαιτητής είδε πέναλτι σε μονομαχία του Τερατσιάνο με τον Ντζέκο. Το εκτέλεσε και πάλι ο Βερετού και πέτυχε το 2-1.

ΡΟΜΑ: Λόπες, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κολάροφ, Πέρες, Βερετούτ, Ντιαβαρά (77'Κριστάντε), Σπινατσόλα, Πελεγκρίνι (60'Τζανιόλο), Μικιταριάν (82'Πέρεθ), Ντζέκο.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Κάσερες, Πετσέλα, Μιλένκοβιτς, Λιρόλα, Ντάνκαν, Πούλγκαρ, Γκεζάλ, Κιέζα (82'Βενούτι), Ριμπερί (46'Κουτρόνε), Κουάμε (46'Βλάχοβιτς).

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Sardegna Arena

Μετά από ένα κάκιστο παιχνίδι η Ουντινέζε νίκησε με 1-0 την Κάλιαρι στη Σαρδηνία. Το ματς κρίθηκε με ένα γκολ στο 2ο λεπτό όταν ο Οκάκα Τσούκα με εντυπωσιακό γυριστό έκανε το 0-1.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Πισακάνε (54'Ματιέλο), Τσεπιτέλι, Κλαβάν, Νάντες, Ιονίτα (88'Μπίρσα), Λαντινέτι (54'Περέιρο), Λυκογιάννης (54'Φαράγκο), Ραγκάτσου (79'Μαριγκόσου), Σιμεόνε, Πέδρο.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Νάιτινγκ (16'Σαμίρ), Ντε Μάγιο, Μπεκάο, Ζέχελαρ (81'Τερ Αβέστ), Σέμα, Γουάλας. Ροδρίγο, Λάρσεν, Λασάνια, Οκάκα Τσούκα (65'Νεστορόφσκι).

ΣΠΑΛ-ΤΟΡΙΝΟ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Πάολο Μάτσα

Στο 1-1 έμειναν Σπαλ και Τορίνο με τους "γκρανάτα" να εξασφαλίζουν και μαθηματικά την παραμονή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 52' με τον Βέρντι ενώ στην επαναφορά ο Μπελότι πλάσαρε άουτ. Έξι λεπτά μετά ο Βέρντι εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι και έκανε το 0-1. HΣπαλ απάντησε στο 80' με τον Ντ' Αλεσάντρο που πέτυχε με σουτ το 1-1.

ΣΠΑΛ: Τιάμ, Σίονεκ, Σάλαμον, Βικάρι, Φάρες (58'Ίσκρα), Στρεφέτσα (84'Χόρβαθ), Νταμπό, Μούρτζια, Νισιρόλι, Πετάνια, Ντι Φραντσέσκο (58'Ντ' Αλεσάντρο).

ΤΟΡΙΝΟ: Σιρίγκου, Μπρέμερ, Ενκουλού, Ίτσο, Ρινκόν (66'Λούκιτς), Μεϊτέ, Βέρντι (85'Εντέρα), Ανσάλντι, Μπερενγκέρ, Μπελότι, Ζάζα.