Νικήτριες οι... άμυνες για Αταλάντα και Γιουβέντους στο Μπέργκαμο

Ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το κυριακάτικο ντέρμπι για την 7η αγωνιστική της Serie A

Δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και αρκέστηκαν στον έναν βαθμό Αταλάντα και Γιουβέντους στο Μπέργκαμο.

Σε ένα παιχνίδι κατά τη διάρκεια του οποίου οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία, οι φάσεις για γκολ ήταν λιγοστές και το τελικό 0-0 ήρθε ως... φυσικό επακόλουθο, με τη Γιουβέντους να μένει 4 βαθμούς μακριά από την κορυφή και με την Αταλάντα να βρίσκεται στην 5η θέση, διατηρώντας ανέπαφη την εστία της για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι της.

Μετά τα... αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, η Αταλάντα ήταν εκείνη που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία για γκολ, με το σουτ του Τζαπακόστα στο 15' να περνάει λίγο άουτ. Στο 35' η Γιουβέντους απάντησε, απειλώντας με τον Κεν, ενώ στο 52' ο Κιέζα έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Μούσο δήλωσε «παρών» με εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 65' ο Ντε Κέτελαρ σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έχασαν και τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, στο 74', όταν ο Μουριέλ εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Σέζνι έβγαλε εντυπωσιακότατη απόκρουση, με την μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι πριν απομακρυνθεί. Η Αταλάντα ήταν ανώτερη, πιέζοντας για το γκολ της νίκης στα τελευταία λεπτά, αλλά το 0-0 δεν άλλαξε.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση