Νίκησε τον... μικρό του αδερφό ο Ινσίνιε!

Στη μάχη των δύο αδερφών, ο Λορέντσο Ινσίνιε βγήκε νικητής! Ο Λορέντσο σκόραρε για το 1-1 και απάντησε στο τέρμα του αδερφού του, Ρομπέρτο, με τον Πετάνια να πετυχαίνει το γκολ της ανατροπής και της νίκης της Νάπολι με 2-1 στην έδρα της Μπενεβέντο.

Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν χαρακτήρα λίγες ημέρες μετά την εντός έδρας ήττα από τη λειψή λόγω κορωνοϊού Άλκμααρ για την πρεμιέρα του Europa League και πήραν την τέταρτη νίκη τους σε πέντε ματς πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν εξ αρχής όπως το περιμέναμε. Με την Μπενεβέντο να περιμένει τη Νάπολι, αλλά να είναι... φωτιά στην κόντρα. Κάπως έτσι, χτύπησε στο παιχνίδι και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Ρομπέρτο Ινσίνιε, ο αδερφός του Λορέντσο της Νάπολι, σκόραρε με κοντινό τελείωμα για το 1-0 στο μισάωρο και το πρώτο του τέρμα στην Serie A. Προβάδισμα που διατηρήθηκε για την καλοδουλεμένη ομάδα του Πίπο Ιντσάγκι μέχρι το ημίχρονο, παρά τα δοκάρια των Μανωλά και Ρουίθ.

Η πίεση της Νάπολι ήταν ασφυκτική, είτε με την μπάλα στο έδαφος είτε μέσω στατικών φάσεων, βρήκε γκολ με τον Λορέντσο Ινσίνιε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους αλλά δεν μέτρησε μετά την εξέταση του VAR. Οι παίκτες του Γκατούζο δεν αγχώθηκαν, συνέχιζαν να ελέγχουν το ματς και να πιέζουν. Βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τρελή σουτάρα του Λορέντσο Ινσίνιε που... απάντησε στον αδερφό του για το 1-1 με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ενώ ο Πολιτάνο σέβριρε την... ανατροπή στον Πετάνια για το 2-1. Σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε, αφού το δοκάρι σταμάτησε τον Πολιτάνο και ο Μέρετ έβγαλε το φάουλ του Σάου στο φινάλε.

Στο άλλο ματς που ξεκίνησε στις 16:00, η Πάρμα κατάφερε να επιστρέψει από την... κόλαση και να πάρει τον βαθμό απέναντι στην Σπέτσια (2-2). Οι νεοφώτιστοι χτύπησαν σε τρία λεπτά με τους Σάμπο (28') και Αγκουντέλο (31'), με τον Γκαλιόλιο να μειώνει τρία λεπτά αργότερα και να βάζει ξανά τους γηπεδούχους στην διεκδίκση ενός θετικού αποτελέσματος. Για να έρθει ο Κούτσκα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από την άσπρη βούλα, να σώσει την Πάρμα, χαρίζοντάς την τον 4ο βαθμό της στο πρωτάθλημα. Έναν λιγότερο από την σημερινή της αντίπαλο Σπέτσια, η οποία για δεύτερη σερί αγωνιστική έμεινε στο 2-2.