Σήκωσε το σκουντέτο εν μέσω τρελής αποθέωσης η Νάπολι! (vids)

Με γκολ του ρέκορντμαν Οσιμέν, η Νάπολι επικράτησε 1-0 της Φιορεντίνα

Φιέστα στο σπίτι της έκανε η Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» είχαν στήσει γιορτή στο ματς με τη Φιορεντίνα, με το «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και ολόκληρη την πόλη της Νάπολη να βάζουν τα καλά τους και να γιορτάζουν με την ψυχή τους το τρίτο σκουντέτο της ιστορίας τους!

Με τον Βίκτορ Οσιμέν, μάλιστα, να σκοράρει το μοναδικό τέρμα απέναντι στους «βιόλα» για το τελικό 1-0 της ομάδας του Λουτιάνο Σπαλέτι, με τον Νιγηριανό στράικερ να γίνεται με αυτό το γκολ ο κορυφαίος Αφρικανός σκόρερ στην ιστορία της Serie A, ξεπερνώντας τον Τζορτζ Γουεά.

Φοβερή στιγμή πριν την έναρξη του αγώνα από τους ποδοσφαιριστές της Φιορεντίνα, κάνοντας «pasillo» στους πρωταθλητές Ιταλίας, ενώ και ο Βιτσέντσο Ιταλιάνο (σσ. τεχνικός των «βιόλα») στάθηκε και αυτός για να τιμήσει τον Λουτσιάνο Σπαλέτι που είναι ο γηραιότερος προπονητής που σηκώνει το σκουντέτο.

Τρελό πάρτι καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου και… έκρηξη συναισθημάτων στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» αλλά και έξω από αυτό, με χιλιάδες ανθρώπους να βλέπουν το μεγάλο τους όνειρο να γίνεται πραγματικότητα!

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε από την Φιορεντίνα στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιόβιτς αρχικά έκανε το σουτ, με τον Γκολίνι να διώχνει, στην συνέχεια ο Σοτίλ πήρε το ριμπάουντ, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Η Νάπολι ανέβασε ρυθμό έπειτα, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 33’. Ο Ρασπαντόρι έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε, ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και έσκαψε στον Ντι Λορέντσο, αλλά το τελείωμα του πήγε στο κέντρο της εστίας και ο Τερατσάνο μπλόκαρε.

Οι Ναπολιτάνοι είχαν ακόμα μια καλή ευκαιρία στο 43’ με τον Οσιμέν να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της εστίας του Τερατσάνο. Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι στο πρώτο ημίχρονο είχε και μια απώλεια, αφού ο Λοσάνο τραυματίστηκε μετά από κόντρα με τον Άμραμπατ, με τον Κβαρατσκέλια να παίρνει τη θέση του.

Η Νάπολι στο 47’ κέρδισε πέναλτι μετά από πτώση του Λομπότκα, με τον Οσιμέν να πηγαίνει να εκτελέσει ένα λεπτό αργότερα. Ωστόσο ο φανταστικός Ταρετσάνο το έβγαλε εντυπωσιακά και κράτησε καθαρή την εστία του. Στο 63’ οι γηπεδούχοι είχαν μια τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Οσιμέν με απίθανη λόμπα πήγε να σκοράρει σε κενή εστία, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Τερατσάνο!

Στο 72’ η Νάπολι κέρδισε δεύτερο πέναλτι, με τον Βίκτορ Οσιμέν να πηγαίνει ξανά στην εκτέλεση, αλλά αυτή την φορά να ευστοχεί για το 1-0! Μάλιστα ο Νιγηριανός έσπασε και ρεκόρ, αφού έγινε ο κορυφαίος Αφρικανός σκόρερ στην ιστορία της Serie A με 47 γκολ και πέρασε τον Τζορτζ Γουεά.

Στην συνέχεια του αγώνα οι «βιόλα» είχαν κάποιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν ωστόσο πέρασαν όλες ανεκμετάλλευτες και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους Ναπολιτάνους να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς!

ΝΑΠΟΛΙ: Τελευταία Ενημέρωση