Φιέστα με νίκη για τη Νάπολι

Οι «παρτενοπέι» έκλεισαν τη σεζόν με νίκη, 2-0, εις βάρος της Σαμπντόρια, πριν σηκώσουν το τρόπαιο του πρωταθλητή Ιταλίας

Μία ονειρεμένη χρονιά έφτασε στο τέλος για τη Νάπολι, που έκλεισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις με νίκη, 2-0, εις βάρος της ουραγού και υποβιβασμένης Σαμπντόρια.

Το «Ντιέγκο Μαραντόνα» γέμισε ασφυκτικά από οπαδούς των «παρτενοπέι», που προτού δουν την ομάδα τους να σηκώνει το σκουντέτο, την είδαν να νικά τους Γενοβέζους σε μία αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση.

Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Όσιμεν να ανοίγει το σκορ στο 64' με πέναλτι και τον Σιμεόνε να καθαρίζει το ματς βρίσκονται δίχτυα πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι των Ναπολιτάνων με τον Λουτσιάνο Σπαλέτι στον πάγκο, ενώ την αποθέωση γνώρισε και ο άλλοες ποδοσφαιριστής του συλλόγου, Φάμπιο Κουαλιαρέλα.