Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά έγραψε ιστορία η Νάπολι!

Η Νάπολι έδειχνε να κάνει περίπατο, ωστόσο η Ουντινέζε την άγχωσε με δύο γκολ σε τρία λεπτά

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά έβγαλε χαρακτήρα η Νάπολι! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είδε την Ουντινέζε να επιστρέφει από το εις βάρος της 3-0 σε 3-2, αλλά κράτησε ως το φινάλε το υπέρ της προβάδισμα και πήρε την 11η σερί της νίκη.

Πλέον και με ματς περισσότερο, είναι στο +11 από τους διώκτες της, περιμένοντας τα αποτελέσματα στο υπόλοιπο της αγωνιστικής, ενώ έκλεισε το 2022 με ακόμη ένα τρίποντο! Πρώτη φορά στην ιστορία της η ομάδα από τον ιταλικό Νότο που πετυχαίνει έντεκα διαδοχικές νίκες στη Serie a!

Ο Οσιμέν μόλις στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από ασίστ του Ελμάς. Ο Ζιελίνσκι στο 31ο λεπτό έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους με ωραίο τελείωμα, πηγαίνοντας τη Νάπολι στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Η Ουντινέζε δεν μπορούσε να κάνει και πολλά ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «παρτενοπέι» στο 58’ να κάνουν το 3-0 με σκόρερ τον Ελμάς, ύστερα από ωραία μπαλιά του Ανγκισά.

Η Νάπολι συνέχισε να πιέζει και να… σφυροκοπεί την εστία του Σιλβέστρι παρότι είχε τελειώσει το ματς, με τους φιλοξενούμενους να έχουν λιγοστές φάσεις και να «φοβούνται» να βγουν μπροστά ώστε να μη διασυρθούν. Παρόλα αυτά, η Ουντινέζε κατάφερε να μειώσει με ωραίο τελείωμα του Νεστορόφσκι στο 79’, ενώ τρία λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των γηπεδούχων και με γκολ του Σάμαρτζιτς τους άγχωσαν ακόμη περισσότερο (3-2). Ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε και οι «παρτενοπέι» πανηγύρισαν ένα ακόμη τρίποντο στην φετινή, απίθανη, πορεία τους προς το «σκουντέτο».

ΝΑΠΟΛΙ: Τελευταία Ενημέρωση