Μπλόκο στον Κριστιάνο από τη Ρόμα (vid)

Δεν ήταν αρκετά τα δυο γκολ που πέτυχε ο Πορτογάλος

Πρώτη απώλεια βαθμών στη σεζόν για τη Γιουβέντους και μάλιστα από νωρίς αλλά τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα. Οι «μπιανκονέρι» βρέθηκαν να χάνουν από τη Ρόμα και να αγωνίζονται με δέκα παίκτες από το 612’ κι όμως πήραν την ισοπαλία 2-2. Και τα δύο γκολ ο Κριστιάνο.

Χωρίς φάσεις το πρώτο ημίωρο αλλά ακριβώς στο 30ο λεπτό η Ρόμα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ραμπιό και ο Βερετού άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα.

Ωστόσο στο 43’ κέρδισε πέναλτι και η Γιουβέντους για χέρι του Πελεγκρίνι και ο Ρονάλντο έκανε το 1-1 απ’ την άσπρη βούλα. Κι όμως στο 45+1’ η Ρόμα έφυγε στην κόντρα, ο Μχιταριάν από αριστερά γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Βερετού που πλάσαρε για το 2-1.

Στο 56ο λεπτό η Ρόμα άγγιξε το 3ο γκολ καθώς ο Σπινάτσολα σέντραρε από αριστερά και ο Ντζέκο από κοντά σημάδεψε το δοκάρι ενώ το ματς στράβωσε κι άλλο για τη Γιουβέντους στο 62’ καθώς αποβλήθηκε ο Ραμπιό.

Κι όμως στο 69ο λεπτό ο Ντανίλο σέντραρε από δεξιά και ο Κριστιάνο με φοβερή άλμα, πήρε την κεφαλιά κι έκανε το 2-2.

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Σαντόν (68’ Μπρούνο Πέρες), Σπινάτσολα, Κούμπουλα, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Μχιταριάν, Βερετού, Πελεγκρίνι (72’ Ντιαβαρά), Ντζέκο, Πέδρο

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κουαδράδο, Ντανίλο, Ράμσεϊ (68’ Μπεντανκούρ), Ραμπιό, ΜακΚένι (58’ Αρτούρ), Κουλουσέβσκι (86’ Φραμπότα), Ρονάλντο, Μοράτα (58’ Ντόουγκλας Κόστα)