Μοιρασιά στην προϊστορία του «San Siro»

Μεγάλο παιχνίδι στο «San Siro»

Προωθητική Ενέργεια

Απόψε στις 21:45 πέφτει η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Serie A' με τη Μίλαν να υποδέχεται στο «San Siro» τη Ρόμα.

Μίλαν: Με δύο γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς η Μίλαν πέτυχε μεγάλη νίκη με 2-1 το περασμένο Σάββατο (17/10) στο ντέρμπι του Μιλάνο απέναντι στην Ίντερ. Μ' αυτή της τη νίκη η Μίλαν και σε συνδιασμό με τα αρνητικά αποτελέσματα των υπόλοιπων συνδιεκδικητών, πέρασε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, διατηρώντας μάλιστα ένα αήττητο σερί 24 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις. Μεσοβδόμαδα αύξησε το σερί της στους 25 σερί αγώνες αήττητη, καθώς πέρασε και από το «Celtic Park», επικρατώντας της Σέλτικ με 3-1 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Στο 14' οι «ροσονέροι» άνοιξαν το σκορ με τον Κρούνιτς, με τον Ντίαζ να διπλασιάζει στο 42' τα τέρματα της ομάδας του. Στην επανάληψη οι «κέλτες» μείωσαν σε 1-2 με το γκολ του Ελγιουνούσι στο 76' για να έρθει στο 90+2 ο νεαρός επιθετικός Χοτζ να γράψει το τελικό 1-3.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός για τον αγώνα με τη Ρόμα βρίσκονται οι Γκαμπιά, Μουσάτσιο και Ρέμπιτς. Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου Τσαλχάνογλου.

Ρόμα: Μεγάλη νίκη πέτυχε στον τελευταίο αγώνα που έδωσε για το πρωτάθλημα η Ρόμα κερδίζοντας με 5-2 τη «νεοφώτιστη» Μπενεβέντο. Παρόλο που βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 0-1, τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για να γυρίσει το ματς πριν από το ημίχρονο. Στο 31' ο Πέδρο ισοφάρισε, ενώ στο 35' ο Τζέκο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Μιχιταριάν έγραψε το 3-1, όμως με τη βοήθεια του Video Assistant Referee ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με το γκολ του Λαπαντούλα, το οποίο αγρίεψε τη Ρόμα, η οποία στο τελευταίο 20λεπτο με τρία γκολ των Βερετούτ 69' (Π), Τζέκο 77' και Πέρεζ 89' κατάφερε και πήρε τη νίκη. Με πανομοιότυπο τρόπο πέρασε και από την Ελβετία για τη πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, επικρατώντας της Γιανγκ Μπόις και πάλι με ανατροπή (2-1) με γκολ των Πέρες 69' και Κουμπούλα 74'.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός έχουν τεθεί οι Καλαφιόρι, Ντιαβαρά, Σμόλινγκ και Ζανιόλο, ενώ αμφίβολος είναι ο Παστόρε.

Προϊστορία: Την τελευταία δεκαετία οι δύο ομάδες στο «San Siro» έχουν συναντηθεί 10 φορές. Μίλαν και Ρόμα μοιράζονται τη προϊστορία, έχοντας από τέσσερις νίκες, ενώ άλλα δύο παιχνίδια έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα.