Ξενέρωσε τη Μίλαν η Τζένοα

Με την… αύρα του 19χρονου, Χρήστου Παπαδόπουλου!

Έκανε… χαλάστρα στη Μίλαν η Τζένοα! Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο, στην επιστροφή του στο «Σαν Σίρο» ως αντίπαλος», κατάφερε να πάρει σπουδαίο βαθμό, χτυπώντας στο φινάλε του αγώνα (3-3).

Κάπως έτσι, οι «ροσονέρι» έμειναν για τέταρτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη, αλλά έχουν κλειδώσει την έξοδο στο Champions League της νέας σεζόν, ενώ οι Γενοβέζοι παραμένουν στη μέση της βαθμολογίας.

Σπουδαία στιγμή για τον 19χρονο Χρήστο Παπαδόπουλο, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό που κάνει… όργια με την Primavera της Τζένοα να ντεμπουτάρει στην πρώτη ομάδα και μέσα σε ένα ιστορικό γήπεδο, μπαίνοντας αλλαγή ένα λεπτό πριν την ισοφάριση της ομάδας του.

Στα του ματς, ο Ρετέγκι στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με πέναλτι, πετυχαίνοντας το έβδομο τέρμα του στο πρωτάθλημα, με τη Μίλαν να βρίσκει την ισοφάριση «at the buzzer», αφού ο Φλορέντσι έγραψε το 1-1 στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Η Τζένοα χτύπησε όπως στο ξεκίνημα του αγώνα, αφού σκόραρε στο 48’ με κεφαλιά του Εκουμπάν για το νέο προβάδισμα, ωστόσο οι «ροσονέρι» κατάφεραν να τα φέρουν όλα… τούμπα σε ένα τρίλεπτο. Πρώτα, ισοφάρισαν με τον Γκάμπια στο 72’ και στο 75’ ο Ζιρού «χτύπησε» για να γράψει το 3-2. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με την αύρα του Χρήστου Παπαδόπουλου που ντεμπούταρε, βρήκαν την ισοφάριση με αυτογκόλ του Τιό στο 87ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Βερόνα λύγισε με σκορ 2-1 τη Φιορεντίνα, η οποία μάλλον είχε στο μυαλό της τη ρεβάνς με την Κλαμπ Μπριζ για τα ημιτελικά του Conference League, και πήρε βαθιά ανάσα, ούσα πλέον στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Την ίδια ώρα, το Έμπολι-Φροζινόνε δεν έβγαλε νικητή (0-0), με τις δύο ομάδες να είναι ακριβώς πάνω από τον υποβιβασμό και μόλις ένα τρίποντο μακριά από την Ουντινέζε, η οποία πάντως έχει και ματς λιγότερο.