Σούπερ διπλό της Μίλαν - Τον... χαβά της η Ίντερ

Η Μίλαν πέρασε από την έδρα της Σασουόλο (1-2) και παρέμεινε στην κορυφή...

Έκανε την δουλειά της η Μίλαν έστω και αν... αγχώθηκε στο φινάλε! Οι ροσονέρι πέρασαν από την έδρα της Σασουόλο με σκορ 2-1 και συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας, ωστόσο νιώθουν... καυτή την ανάσα της Ίντερ που κέρδισε με 2-1 την Σπέτσια στο «Τζουζέπε Μεάτσα».

Στο «Mapei», η Μίλαν έκανε εύκολη τη δουλειά της από τα... 6 δευτερόλεπτα όταν ο Λεάο σκόραρε μετά την ασίστ του Τσαλχάνογλου, πετυχαίνοντας το ταχύτερο γκολ στην ιστορία της Serie A. Ο Τσαλχάνογλου στο 9' εκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του αλλά μετά την εξέταση του VAR το γκολ δεν μέτρησε καθώς υπήρχε οφσάιντ, αλλά λίγο αργότερα στο 26ο λεπτό ο Σαλεμάεκερς έκανε το 2-0 για τους «ροσονέρι».

Η Σασουόλο ήταν αγνώριστη, για ακόμη ένα εντός έδρας είχε κακή απόδοση αλλά προσπάθησε να βρει ένα γκολ για να μειώσει και να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Όταν το βρήκε, ήταν αργά αφού στο 89ο λεπτό ο Μπεράρντι μείωσε σε 2-1 και παρά το έξτρα επτάλεπτο που παίχτηκε, δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του Ντοναρούμα!

Η Ίντερ από την άλλη μεριά συνεχίζει τον... χαβά της, αφού επικράτησε με 2-1 της Σπέτσια και πήρε την 6η διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα, παραμένοντας στο -1 από την κορυφή και τη συμπολίτισσα Μίλαν. Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, στο οποίο η Ίντερ έφτιαξε 9 τελικές αλλά δεν κούνησε... πλεκτό, κατάφερε με τον Χακίμι σε κόντρα-επίθεση να ανοίξει το σκορ στο 51', για να έρθει ένα εικοσάλεπτο μετά ο Λουκάκου από την άσπρη βούλα να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε!

Τα δύο αυτά τέρματα έκαναν την Ίντερ να αφήσει το πόδι από το... γκάζι, ενόψει και της εμβόλιμης αγωνιστικής την ερχόμενη εβδομάδα, με την Σπέτσια να μειώνει στο φινάλε με τον Πίκολι, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι δραματικά στο παιχνίδι.

Σπουδαία νίκη με 2-0 για την Μπενεβέντο κόντρα στην Τζένοα, ξεφεύγοντας από τα χαμηλά της βαθμολογίας και σπρώχνοντας παράλληλα στον... γκρεμό τους Γενοβέζους, που παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ρομπέρτο Ινσίνιε στο 57' με άψογο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Πίπο Ιντσάγκι, που κλείδωσε το ματς στο φινάλε με πέναλτι του Σάου, ο οποίος έχει ως αγαπημένη αντίπαλο την... Τζένοα με 6 γκολ και 1 ασίστ σε 11 αγώνες.

Τέλος, η Κάλιαρι παρότι ήταν καλύτερη δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στην Ουντινέζε, που παρέμεινε για 6ο σερί αγώνα αήττητη, μένοντας στο 1-1. Ο Λυκογιάννης στο 27ο λεπτό με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους Σαρδήνιους, αλλά ο Λαζάνια στο 57' και λίγο μετά την είσοδό του στον αγώνα έφερε το ματς στα ίσα, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ντε Πάουλ! Οι γηπεδούχοι, πάντως, δημιούργησαν αρκετές φάσεις, πίεσαν αλλά δεν είχαν καλά τελειώματα και καλές επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, με τους Ζοάο Πέδρο, Λυκογιάννη και Σιμεόνε να μην μπορούν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο 19 Δεκεμβρίου
Φιορεντίνα - Βερόνα 1-1 (19’ πεν. Βλάχοβιτς – 8’ πεν. Βελόσο)
Σαμπντόρια - Κροτόνε 3-1 (26' Ντάμσγκααρντ, 36' Γιάνκτο, 65' Κουαλιαρέλα / 45'+1' Νουάνκο)
Πάρμα - Γιουβέντους 0-4 (23' Κουλουσέφσκι, 26', 48' Ρονάλντο, 86' Μοράτα)