Μίλαν θα πει… μυθική ανατροπή!

Η Μίλαν δεν μάσησε και με δύο γκολ στο φινάλε τα έφερε όλα τούμπα

Άλωσε το «Φρίουλι» με απίθανη ανατροπή η Μίλαν! Οι «ροσονέρι» είδαν την Ουντινέζε να φέρνει τούμπα το προβάδισμα που πήραν με τον Λόφτους-Τσικ, αλλά έδειξαν χαρακτήρα και με δύο γκολ από το 83’ και μετά κατάφεραν να κάνουν το φοβερό come-back, επικρατώντας με σκορ 3-2.

Στους 45 βαθμούς η Μίλαν, στο -4 από τη Γιουβέντους η οποία την Κυριακή δοκιμάζεται στο «Βία ντελ Μάρε» με αντίπαλο τη Λέτσε, ενώ η Ουντινέζε έχει μόλις μία νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια και με 18 βαθμούς είναι μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Έσπασαν… ρεκόρ στο «Φρίουλι», αφού ο Γκαμπριέλε Τσόφι ηττήθηκε για πρώτη φορά από τους Μιλανέζους, ενώ ο Στέφανο Πιόλι έφτασε τις 100 νίκες στον πάγκο της ομάδας του.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Μίλαν μπήκε καλύτερα, ψαχνόταν με υπομονή και έδειχνε κοντά στο γκολ, το οποίο ήρθε απολύτως λογικά στο 31ο λεπτό, με τον Λόφτους-Τσικ να αξιοποιεί την ασίστ του Τεό Ερναντέζ για το 1-0. Στα… καπάκια το παιχνίδι διεκόπη για λίγα λεπτά, αφού ο Μάικ Μενιάν δέχτηκε ρατσιστική επίθεση από τους οπαδούς της Ουντινέζε και μαζί με τους συμπαίκτες του πήγαν στα αποδυτήρια. Όταν επέστρεψαν, έδειξαν να μην είναι συγκεντρωμένοι και ο Σάμαρτζιτς στο 42’ έγραψε το 1-1 του ημιχρόνου.

Κυνική αποδείχτηκε η Ουντινέζε, αφού σε μία από τις λιγοστές καλές στιγμές της (και) στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να βρει γκολ, με τον Τοβέν στο 62’ να γράφει το 2-1. Τα πράγματα ζόριζαν για τη Μίλαν και με τον χρόνο να περνά, οι παίκτες του Πιόλι πάλευαν για να σώσουν ό,τι σώζεται. Και τελικά, πήραν περισσότερα μάλλον απ’ όσα θα περίμεναν και οι ίδιοι. Διότι πρώτα ο Γιόβιτς στο 83’ πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή επέμβαση του Οκόγιε για να ισοφαρίσει σε 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Όκαφορ με τελείωμα μέσα από την περιοχή, εκτέλεσε τον αντίπαλο κίπερ για το 3-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους οπαδούς των «ροσονέρι» που ταξίδεψαν στο Ούντινε.

ΜΙΛΑΝ: Τελευταία Ενημέρωση