Μίλαν με ψυχή... πρωταθλήτριας!

Η Λάτσιο έδειξε να ρίχνει στο... καναβάτσο

Οι «ροσονέρι» έβγαλαν ψυχή πρωταθλητών, δεν πτοήθηκαν από το γεγονός πως η Λάτσιο είχε γυρίσει από το 2-0 σε 2-2 και με ακόμη ένα γκολ του Ερνάντες στο φινάλε, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (3-2) και να κάνουν... καλά Χριστούγεννα στην κορυφή της Serie A.

«Αυτοκτονία» για Αταλάντα που ήρθε 2-2 με την Μπολόνια, «κόλλησε» κόντρα στην Τορίνο η Νάπολι ενώ η Σασουόλο πήρε διπλό τετράδας στην Σαμπντόρια! Μεγάλη νίκη με 2-1 της Τζένοα στην έδρα της Σπέτσια, που την ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, ζορίστηκε

Στο Σαν Σίρο είδαμε μια ματσάρα ενδεικτική της ποιότητας των δύο ομάδων. Πριν καν συμπληρωθούν 16 λεπτά η Μίλαν είχε... χτυπήσει δις, με τον Ρέμπιτς στο 10΄να μετατρέπει σε γκολ την ασίστ του Τσαλχάνογλου και έξι λεπτά αργότερα ο Τούρκος χαφ σκόραρε από την άσπρη βούλα, το πέναλτι που είχε κερδίσει ο σκόρερ του πρώτου τέρματος! Η Λάτσιο δεν... μάσησε από το δυνατό ξεκίνημα της Μίλαν, πήρε τα ηνία του αγώνα και κυριάρχησε μέχρι το φινάλε, μειώνοντας με τον με τον Λουίς Αλμπέρτο που πήρε το ριμπάουντ από την επέμβαση του Ντοναρούμα στο πέναλτι του Ιμόμπιλε!

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας δε, ο Ιμόμπιλε με άψογο πλασέ μετά την εξαιρετική τσιμπητή μπαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς πήρε το αίμα του... πίσω από το χαμένο πέναλτι και ισοφάρισε σε 2-2. Το ματς είχε γίνει ροντέο, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και οι θέσεις είχαν χαθεί στο γήπεδο! Ο Ιντσάγκι φοβήθηκε το ματς και έκλεισε πιο πίσω την ομάδα του, το οποίο πλήρωσε. Αφού πρώτα η Λάτσιο γλίτωσε δις από τον Ρέμπιτς, δεν γλίτωσε και από τον Ερναντές, ο οποίος μετά το εντός έδρας με την Πάρμα, λύτρωσε την ομάδα του και κόντρα στη Λάτσιο με κεφαλιά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς!

Σπουδαίο διπλό πήρε η Σασουόλο μέσα στην Σαμπντόρια με 3-2 σε ένα... ροκ παιχνίδι και έπιασε τετράδα, εκεί απ' όπου έπεσε η Νάπολι η οποία έπεσε θύμα έκπληξης αφού παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στην Τορίνο, η οποία έδειξε σημάδια... ζωής!

Μεγάλη αυτοκτονία της Αταλάντα, η οποία παρότι προηγήθηκε με 2-0 στην έδρα της Μπολόνια στο 23ο λεπτό, αποδείχτηκε φλύαρη, δεν τελείωσε το ματς και το... πλήρωσε αφού δέχτηκε δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο και πέταξε δύο βαθμούς, μένοντας ακόμη μακριά από την τετράδα!

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Ρόμα, η οποία κέρδισε με 3-2 την μαχητική Κάλιαρι και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους 7 βαθμούς, ενώ η Μπενεβέντο πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Ουντινέζε με 2-0 και ξεφεύγει από τα χαμηλά της βαθμολογίας!

Στο ντέρμπι της Λιγκούριας και της... ουράς, η Τζένοα κατάφερε να περάσει από την έδρα της Σπέτσια με σκορ 2-1 και ο Μπαλαρντίνι συνδύασε με τον καλύτερο τρόπο το ντεμπούτο του στον πάγκο των "ροσομπλού". Η Σπέτσια είχε προηγηθεί με τον Ενζολά στο 10', αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και ο Ντέστρο πέντε λεπτά αργότερα έφερε το σκορ στα ίσα. Το ματς πήγαινε... σβηστά, δεν είχε πολλές φάσεις αλλά είχε μπόλικο... ξύλο! Μέχρι να ξαναπάρει... φωτιά στο 73ο λεπτό, όταν οι Γενοβέζοι κέρδισαν πέναλτι και ο Κρίσιτο νίκησε τον Προβεντέλ, που έπεσε σωστά, από τα έντεκα βήματα για να γίρει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.