Μίλαν με κάθε... τρόπο!

Δεν σταματάει με τίποτα και πουθενά

Δεν σταματάει με τίποτα και πουθενά η Μίλαν! Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν, έμειναν από νωρίς με δέκα λόγω αποβολής του Τονάλι και είδαν την Μπενεβέντο να τους πιέζει ασφυκτικά και να χάνει πέναλτι, αλλά τελικά άντεξαν και με το 2-0 που επικράτησαν, επέστρεψαν στην κορυφή!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τη Μίλαν ξεκίνησε το ματς αφού ο Κεσί στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ με πέναλτι. Λίγο αργότερα, όμως, και συγκεκριμένα στο 33ο λεπτό ο Τονάλι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκαριά σε αντίπαλό του, δυσκολεύοντας το έργο της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του αντιπάλου, πήραν μέτρα στο γήπεδο και πίεζαν ασφυκτικά, αλλά το δοκάρι στο σουτ του Ινσίνιε και ο Ντοναρούμα με μεγάλες επεμβάσεις κρατούσαν το προβάδισμα για την ομάδα του Πιόλι.

Μάλιστα, με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Μίλαν βρήκε για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη σε τρομερό γκολ του Λεάο, το οποίο έκανε πιο απλά τα πράγματα των «ροσονέρι». Βέβαια, η Μπενεβέντο συνέχιζε να πιέζει, έφτιαχνε τη μία φάση μετά την άλλη και άξιζε ένα γκολ. Ωστόσο, οι παίκτες του Πίπο Ιντσάγκι σπατάλησαν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, έχασαν πέναλτι με τον Καπράρι και τελικά έμειναν στο... μηδέν απέναντι στη Μίλαν, γνωρίζοντας την ήττα μετά από τρία ματς που παρέμεναν αήττητοι.