Μίλαν για φίλημα, καθάρισε τη Ρόμα και πιέζει την Ίντερ! (vid)

Μπήκε με το δεξί στη νέα χρονιά η ομάδα του Πιόλι

Η Μίλαν χτύπησε νωρίς στο ματς, δεν μάσησε από τη μείωση του σκορ και καθάρισε στο φινάλε τη Ρόμα με γκολάρα του Λεάο (3-1), για να μπει με το δεξί στη χρονιά.

Μια Μίλαν να την... πιεις στο ποτήρι! Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν κατά διαστήματα εξαιρετική και καθάρισε τη Ρόμα (3-1), πλησιάζοντας στον έναν βαθμό την πρωτοπόρο Ίντερ, που έχει βέβαια ματς λιγότερο.

Με εννιά παίκτες τελείωσαν οι φιλοξενούμενοι το ματς λόγω αποβολής του Κάρσντορπ (73') και του Μαντσίνι (90+3'), με τον Λεάο να... τελειώνει την ομάδα του Μουρίνιο με γκολάρα στο 83' και να διαμορφώνει το τελικό σκορ, ενώ ο Ζλάταν αστόχησε σε πέναλτι στο 90'+5'.

Η Μίλαν μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πίεζε την Ρόμα από τα πρώτα λεπτά. Στο 4ο λεπτό ο Ερναντές έκανε ένα ωραίο σουτ αλλά ο Ρουί Πατρίσιο του είπε όχι. Ο διαιτητής άφησε την φάση να συνεχιστεί, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα τσέκαρε στο VAR την φάση, καθώς η μπάλα είχε ακουμπήσει στο χέρι του Έιμπραχαμ. Στο 8ο ο Ολιβιέ Ζιρού άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους εκτελώντας εύστοχα από την άσπρη βούλα.

Στην συνέχεια οι Ρωμαίοι ανέβασαν ρυθμούς και έφτιαχναν φάσεις τις οποίες όμως δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν σε γκολ. Στο 17ο λεπτό η ομάδα του Στέφανο Πιόλι διπλασίασε τα τέρματα, όταν ο Ζιρού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με τον Μεσίας να παίρνει το ριμπάουντ και με ωραίο σουτ να κάνει το 2-0. Στο 24’ έγινε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Ρωμαίων όταν ο Τζανιόλο σούταρε αλλά έδιωξε εντυπωσιακά ο Μενιάν. Στο 40’ η Ρόμα μείωσε σε 2-1, όταν ο Πελεγκρίνι σούταρε έξω από την περιοχή, ο Έιμπραχαμ έβαλε την προβολή, άλλαξε την πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τη Μίλαν να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους κύλησαν με τον ίδιο ρυθμό με αυτόν του πρώτου, με την ομάδα του Πιόλι να πιέζει την Ρόμα. Η ομάδα του Μουρίνιο από την άλλη είχε κάποιες φάσεις, ωστόσο από το 73’ και μετά τα βρήκε σκούρα, καθώς ο Κάρσντορπ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και αποχώρησε από το ματς. Στο 75’ ο Φλορέντσι εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 82’ η Μίλαν έκανε το 3-1 όταν ο Λεάο που μπήκε ως αλλαγή πέτυχε ένα φανταστικό γκολ με υπέροχο πλασέ. Στο 90+4’ ο Μαντσίνι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα με την Ρόμα να μένει με 9 και τον Ζλάταν να εκτελεί από την άσπρη βούλα. Ωστόσο ο Ρουί Πατρίσιο του είπε όχι και έκανε μια φοβερή απόκρουση. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τη Μίλαν να φεύγει νικήτρια και να μένει στο -1 από την πρωτοπόρο Ίντερ!