Μάχη για τη δεύτερη θέση στο «Gewiss Stadium»

38η και τελευταία αγωνιστική στη Serie A με την Αταλάντα να υποδέχεται στο «Gewiss Stadium» τη Μίλαν, για την μάχη της δεύτερης θέσης.

1259: Atalanta BC - AC Milan 21:45 («Gewiss Stadium»)

Αταλάντα: Έφτασε στην πηγή αλλά νερό δεν ήπιε η Αταλάντα μεσοβδόμαδα (19/5), αφού έχασε 1-2 από την Γιουβέντους στον τελικό του Coppa Italia. Παρόλο που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, στο 31' έμεινε πίσω στο σκορ, για να καταφέρει δέκα λεπτά αργότερα να βρει το δρόμο προς τα δίκτυα και να ισοφαρίσει με τον Μαλινόβσκι. Ωστόσο στην επανάληψη δεν παρουσίασε την ίδια εικόνα μ' αυτήν του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα η Γιουβέντους να ανέβει και πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ στο 73' να πάρει τη νίκη και να επιστρέψει με την κούπα του κυπέλλου στο Τορίνο. Στο πιο πρόσφατο της παιχνίδι πρωταθλήματος η Αταλάντα επικράτησε με 3-4 εκτός της Τζένοα και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της Serie A με 78 βαθμούς. Το μόνο που χρειάζεται σήμερα κόντρα στην τρίτη Μίλαν είναι να πάρει έστω και το βαθμό της ισοπαλίας για να οριστικοποιήσει τη θέση της.

Αγωνιστικά νέα: Μοναδικός απών ο τραυματίας Κοβαλένκο (επιτελικός χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο, Ρομέρο, Γκόσενς, Φρόιλερ, Ντε Ρουν, Χέτεμπερ, Μαλινόβσκι, Μουριέλ, Ζαπάτα.

Μίλαν: Ανέλπιστη εντός έδρας ισοπαλία (0-0) για τη Μίλαν την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στην Κάλιαρι, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να πάρει το πάνω χέρι για την κατάληψη της δεύτερης θέσης αλλά και για να εξασφαλίσει γενικότερα θέση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Γι' αυτό τώρα είναι υποχρεωμένη να πάει στο Μπέργκαμο και να αναζητήσει τη νίκη, αδιαφορώντας για το τι θα συμβεί στους αγώνες των υπολοίπων. Σε αντίθετη περίπτωση θα κινδυνεύσει να μείνει εκτός Τσάμπιονς Λιγκ και η αξιοπρόσεκτη πορεία που έκανε σε μεγάλο μέρος της σεζόν να πάει στράφι.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένει στα «πιτς» ο Ιμπραϊμοβιτς (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Ντοναρούμα, Ερνάντες, Τομόρι, Κιάερ, Καλάμπρια, Μπενασέρ, Κεσί, Τσαλχάνογλου, Ντίαζ, Καστιγιέχο, Ρέμπιτς.

Προϊστορία: Στις αναμετρήσεις Αταλάντα - Μίλαν που έγιναν στο «Μπέργκαμο», η Αταλάντα μετράει τρεις νίκες, ενώ η Μίλαν τέσσερις. Επίσης άλλες δύο φορές εμφάνισαν ισοπαλία.