Κρίσιμο παιχνίδι για Γιουβέντους

RED THURSDAY BONUS: Οι Πέμπτες έχουν πλέον χρώμα!

16η αγωνιστική στη Serie A' με μεγάλο ντέρμπι στο «Σαν Σίρο», εκεί όπου η Μίλαν θα υποδεχθεί τη Γιουβέντους.

0659: AC Milan - Juventus Turin 21:45 («San Siro»)

Μίλαν: Μεγάλο διπλό στο «Ciro Vigorito» πήρε την Κυριακή (3/1) η Μίλαν, κερδίζοντας με 2-0 την Μπενεβέντο. Οι «ροσονέρι» κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο 15λεπτο με το πέναλτι του Κεσί, ενώ στο 33' έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη του Τονάλι. Παίζοντας λοιπόν με 10 για το επόμενο διάστημα, η Μίλαν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα από θέση ισχύος. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λεάο διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, δίνοντας της έτσι και σκορ ασφαλείας. Στο 61' οι «νεοφώτιστοι» είχαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ωστόσο ο Καπράρι αστόχησε σε πέναλτι, με το σκορ να μένει ως είχε μέχρι τέλους. Ως κρας τεστ μπορεί να θεωρηθεί για τη Μίλαν ο σημερινός αγώνας με τη Γιουβέντους, με την οποία θα μετρήσει τις δυνάμεις της. Σε περίπτωση που καταφέρει και κερδίσει τους «μπιανκονέρι», τότε θα τους αφήσει στο -13, αλλά με αγώνα περισσότερο.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός ο τιμωρημένος Τονάλι (μέσος) και οι τραυματίες Μπενασέρ (μέσος), Γκαμπιά (αμυντικός), Ιμπραϊμοβιτς (επιθετικός) και Σόλεμακερς (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Ντοναρούμα, Ντάλοτ, Ρομανιόλι, Κάερ, Καλάμπρια, Κεσί, Κρούνιτς, Ρέμπιτς, Τσαλχάνογλου, Ντίαζ, Λεάο.

Γιουβέντους: Άνετο βράδυ πέρασε τη Κυριακή (3/1) η Γιουβέντους, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τέσσερα γκολ των «μπιανκονέρι» στη νίκη με 4-1 επί της Ουντινέζε. Ο Πορτογάλος επιθετικός με γκολ στο 31' άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, ενώ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κιέζα έκανε το 2-0. Στο 70' ο «CR7» με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, με τους φιλοξενούμενους στο 90' να μειώνουν προσωρινά σε 3-1. Το« κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Ντιμπάλα, ο οποίος με γκολ στο 93' διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Μετά απ' αυτή τη μεγάλη νίκη η Γιουβέντους αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο, αφήνοντας πίσω τη βαριά εντός έδρας ήττα με 0-3 μέσα από τη Φιορεντίνα. Τώρα, απέχει 10 ολόκληρους βαθμούς από τη σημερινή της αντίπαλο και δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης.

Αγωνιστικά νέα: Προσβλήθηκε από κορονοϊό και θα λείψει ο Άλεξ Σάντρο (μπακ). Αμφίβολη η συμμετοχή του Μοράτα (επιθετικός). Επιστρέφει απο τιμωρία ο Κουαρδράδο (μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Κουαρδράδο, Ράμσεϊ, Μπετανκούρ, Μακένι, Κιέζα, Ντιμπάλα, Ρονάλντο.

Προϊστορία: Ως γηπεδούχος η Μίλαν μετράει τρεις νίκες, με τη Γιουβέντους να έχει έξι. Επίσης άλλη μία αναμέτρηση έληξε ισόπαλη.

07.07.20 Serie A' Μίλαν Γιουβέντους 4 : 2
11.11.18 Serie A' Μίλαν Γιουβέντους 0 : 2
28.10.17 Serie A' Μίλαν Γιουβέντους 0 : 2
22.10.16 Serie A' Μίλαν Γιουβέντους 1 : 0
09.04.16 Serie A' Μίλαν Γιουβέντους 1 : 2
20.09.14 Serie A' Μίλαν Γιουβέντους 0 : 1
02.03.14 Serie A' Μίλαν Γιουβέντους 0 : 2
25.11.12 Serie A' Μίλαν Γιουβέντους 1 : 0