Καρέ ελπίδας για Μίλαν

«Ζωντανή» η Λέτσε

Όσο ζει ελπίζει η Μίλαν. Οι «ροσονέρι» πέρασαν εύκολα από τη Γένοβα, επικρατώντας με 4-1 της Σαμπντόρια για την 37η αγωνιστική της ιταλικής Serie A και διατήρησαν τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της 5ης θέσης, που δίνει το απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League.

Μετά από αυτή τη νίκη (8η στους τελευταίους 11 αγώνες, στους οποίους διατηρεί το αήττητο), έφτασε τους 63 βαθμούς και βρίσκεται στο -1 από τη Ρόμα, η οποία αγωνίζεται αργότερα στην έδρα της Τορίνο. Αν κερδίσει, όλα τελειώνουν απόψε, αλλά αν στραβοπατήσει, τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν την τελευταία αγωνιστική.

Η Μίλαν μπήκε σε θέση οδηγού από το 4’, όταν μετά από σέντρα του Ρέμπιτς, ο Ιμπραήμοβιτς με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ. Το παιχνίδι δεν είχε σκοπιμότητες, αλλά παρά τις ευκαιρίες, δεν μπήκε κάποιο άλλο γκολ στο πρώτο 45άλεπτο. Ειδικά, οι «ροσονέρι» θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους σε δύο περιπτώσεις με τον Τσαλχάνογλου.

Ο Τούρκος… εξιλεώθηκε στο 54’ κάνοντας το 2-0 με κοντινή κεφαλιά, με το γκολ να κατακυρώνεται μετά από χρήση του VAR, καθώς υπήρξε υποψία επιθετικού φάουλ στον Βιέιρα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ιμπραήμοβιτς, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «ροσονέρι». Αυτό που κατάφερε η Σαμπντόρια ήταν να μειώσει στο 87’ με τον Άσκιλτσεν, ο οποίος έκανε το 3-1. Αυτό δεν έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού στις καθυστερήσεις ήρθε ο Λεάο να κάνει το 4-1.

Νίκη Λάτσιο, 35άρης ο Ιμόμπιλε

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, που την φέρνει ισόβαθμη με την Αταλάντα στην τρίτη θέση με 78 βαθμούς (79 έχει η δεύτερη Ίντερ) πέτυχε η Λάτσιο, που επιβλήθηκε 2-0 της Μπρέσια στο Ολίμπικο.

Με τη συμπλήρωση 17 λεπτών αγώνα, η Λάτσιο άνοιξε το σκορ. Ο Κορέα έπαιξε το 1-2 με τον Ιμόμπιλε και αφού πέρασε ανάμεσα από τρεις παίκτες της Μπρέσια, πλάσαρε για το 1-0. Οι «λατσιάλι» πίεσαν για δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλά και αν δεν ήταν επιπόλαιοι, θα μπορούσαν να έχουν ισοφαρίσει.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να κάνουν τα πάντα, προκειμένου να σκοράρει ο Τσίρο Ιμόμπιλε, στην προσπάθειά του να κατακτήσει το «Χρυσό Παπούτσι». Τελικά, στο 82’ ήρθε η λύτρωση για τον Ιταλό επιθετικό, που έκανε το 2-0 και έφτασε τα 35 τέρματα, ξεπερνώντας πλέον κατά ένα τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι της Μπάγερν Μονάχου και έχοντας άλλο ένα παιχνίδι.

Έμεινε «ζωντανή» η Λέτσε

«Ζωντανές» τις ελπίδες παραμονής στη μεγάλη κατηγορία διατήρησε η Λέτσε, η οποία πέρασε με ανατροπή από το «Φρίουλι», νικώντας 2-1 την αδιάφορη βαθμολογικά Ουντινέζε. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε στο 81’ ο Λαπαντούλα. Έτσι, έφτασε τους 35 βαθμούς, έναν λιγότερο από τη Τζένοα, κάτι που σημαίνει ότι όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα της Γένοβας έγινε έρμαιο στις ορέξεις της Σασουόλο, η οποία έφτασε στο εντυπωσιακό 5-0. Οι νικητές έστησαν πραγματικό πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τα τέσσερα από τα πέντε τέρματα. Σε ένα από τα πλέον αδιάφορα παιχνίδια της αγωνιστικής, η Βερόνα νίκησε 3-0 την ουραγό και υποβιβασμένη Σπαλ.