Γλίτωσε τα χειρότερα, αλλά όχι και την γκέλα η Μίλαν!

Η Λέτσε σόκαρε τη Μίλαν με δύο γρήγορα γκολ, αλλά οι «ροσονέρι» έκαναν το come-back

Γκέλα για τη Μίλαν, αλλά θα μπορούσε να είναι και… χειρότερα! Οι πρωταθλητές Ιταλίας είδαν τη Λέτσε να τους σοκάρει με δύο γρήγορα γκολ, κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς (2-2) αλλά όχι να πάρουν και τη νίκη, αφήνοντας δύο βαθμούς στο «Βία ντελ Μάρε».

Στο -9 από την πρώτη θέση και τη Νάπολι η ομάδα του Στέφανο Πιόλι, με τη Λέτσε να μένει για έκτο σερί ματς αήττητη και να ξεμακραίνει ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού (-11).

Το ματς ξεκίνησε εφιαλτικά για τους Μιλανέζους και ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Ερναντές έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του για το 1-0. Μάλιστα, είκοσι λεπτά αργότερα, ο Γιούλμαντ έφτιαξε το 2-0 του Μπαστσιρότο, με τους «ροσονέρι» να δείχνουν σοκαρισμένοι και να μην καταφέρνουν να αντιδράσουν ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Πιόλι έριξε Ντεστ και Μεσίας στο ημίχρονο, με την ομάδα του να αλλάζει εικόνα στο δεύτερο μέρος και να πιέζει ασφυκτικά για ένα γκολ που θα την έβαζε στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Το βρήκε με τον Λεάο στο 58’, με τον Φαλκόνε να κάνει κακή εκτίμηση και να δέχεται το γκολ στην κλειστή του γωνία, ενώ δεκατρία λεπτά μετά ο προωθημένος Καλάμπρια από ασίστ του Ζιρού, ισοφάρισε σε 2-2.

Το υπόλοιπο του ματς είχε τρελό ρυθμό, με τη Μίλαν να έχει φοβερή διπλή φάση αλλά πρώτα το δοκάρι σταμάτησε τον Μεσίας και στα… καπάκια το σουτ του Οριγκί το έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή, με τη Λέτσε να ψάχνεται στην κόντρα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάπως έτσι, το 2-2 έμεινε ως το φινάλε, με τους «ροσονέρι» να χάνουν και άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

ΜΙΛΑΝ: Τελευταία Ενημέρωση