Φρένο της Αταλάντα στη Μίλαν!

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 για την 2η αγωνιστική της Serie A

ΣΤΟΠ στο Μπέργκαμο για τη Μίλαν! Οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν την πρώτη τους απώλεια τη φετινή σεζόν στη Serie A, αφού έμειναν στο 1-1 με την Αταλάντα (η οποία επίσης έμεινε στους 4 βαθμούς).

Μάλιστα, η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι ήταν εξαιρετικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε αλλά δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της και είδε τους «ροσονέρι» να σώζουν τουλάχιστον τον βαθμό στο δεύτερο μέρος.

Το ματς ήταν καταπληκτικό σε όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και χωρίς σκοπιμότητα, ενώ έφτιαξαν συνολικά 30 τελικές προς τις δύο εστίες! Η Αταλάντα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 29ο λεπτό με τον Ρουσλάν Μαλινόφσκι, ο οποίος παραμένει... μετέωρος στο ρόστερ της ομάδας και δεν αποκλείεται να πωληθεί, με το 1-0 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος βρήκε τη Μίλαν να πιέζει για την ισοφάριση, είχε ευκαιρίες με Καλούλου και Τονάλι και βρήκε τελικά το γκολ 69ο λεπτό με τον Μπενασέρ. Ο Οριγκί και ο Ζιρού... έπεσαν επίσης στη μάχη, αλλά δεν κατάφεραν να βοηθήσουν τους «ροσονέρι», με το ματς στο τελευταίο 20λεπτο να είναι ισορροπημένο και να υπάρχουν φάσεις εκατέρωθεν. Χωρίς, όμως, να αλλάξει κάτι ως το φινάλε και το 1-1 να παραμένει μέχρι το τελευταιο σφύριγμα.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, Μπολόνια και Βερόνα έμειναν στο 1-1 παίρνοντας τον πρώτο τους βαθμό στη σεζόν. Ο Αρναούτοβιτς στο 21' άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Ανρί στο 43' να ισοφαρίζει. Ένα λεπτό αργότερα ο Ορσολίνι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά μετά την εξέταση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε. Στο δεύτερο μέρος, η Μπολόνια συνέχιζε να πατά καλύτερα αλλά η αποβολή του Ορσολίνι στο 78' άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο και έδωσε το δικαίωμα στη Βερόνα να ψάξει το γκολ της νίκης, αλλά χωρίς επιτυχία.