Εξαιρετική η Μίλαν, έριξε πεντάρα(vid)

Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση και ελπίζει για πέμπτη θέση

Αγκαλιά με την έξοδο στην Ευρώπη βρίσκεται η Μίλαν, μετά την 35 αγωνιστική της ιταλικής Serie A. Οι «ροσονέρι» συνέτριψαν με σκορ 5-1 τη Μπολόνια για την 34η αγωνιστική και έφτασαν τους 56 βαθμούς, που τους φέρνουν μόνους στην έκτη προνομιούχο θέση, που οδηγεί στο Europa League.

Με δεδομένο ότι και η 7η δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο λόγω της κατάκτησης του Κυπέλλου από τη Νάπολι (7η με 53 και ματς λιγότερο), η ομάδα του Στέφανο Πιόλι απέχει 8 βαθμούς από τη Σασουόλο, η οποία άφησε βαθμούς στη Σαρδηνία (1-1 με την Κάλιαρι).

Οι «ροσονέρι» μπήκαν… φουριόζοι και με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών προηγήθηκαν στο σκορ με τον Σαλεμάκερς. Στο 24’ έδειχναν να απλοποιούν τα πράγματα, καθώς ο Τσαλχάνογλου έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων. Οι «ροσομπλού» δεν είχαν σκοπό να πέσουν αμαχητί και ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου, μείωσαν με τον Τομιγιάσου σε 2-1.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι έκαναν άλλο ένα βήμα για τη νίκη, πετυχαίνοντας τρίτο γκολ με τον Μπενασέρ στο 49’. Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Ρέμπιτς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του. Στο τελευταίο ημίωρο, η Μίλαν έκανε συντήρηση δυνάμεων, αλλά στο φινάλε πέτυχε άλλο ένα γκολ με τον Καλάμπρια, που «έγραψε» το τελικό 5-1.