Έπιασε την Ίντερ στη 2η θέση... η Μίλαν!

Κέρδισε εντός έδρας την Αταλάντα με 2-0

Έκανε το δικό της ντεμαράζ και επέστρεψε στη 2η θέση η Μίλαν! Οι «ροσονέρι» έχασαν έναν... σκασμό ευκαιρίες απέναντι στην φοβισμένη Αταλάντα όμως με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τον Ερναντές και τον Μεσίας τους έδωσαν το δικαίωμα να πανηγυρίσουν μια νίκη-χρυσάφι στη «μάχη» για τη δεύτερη θέση.

Xαμόγελα για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι καθώς εκτός από την τρομερή εμφάνιση που την επανέφερε στη δεύτερη θέση με συγκάτοικο την Ίντερ, είχε τη χαρά να υποδεχθεί ξανά στην αγωνιστική δράση τον Μάικ Μενιάν και τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς μετά τους μακροχρόνιους τραυματισμούς τους.

Το παιχνίδι στο «Σαν Σίρο» ξεκίνησε με τη Μίλαν να έχει την κατοχή και να πιέζει από την αρχή την Αταλάντα. Η υπεροχή των «ροσονέρι» απέφερε καρπούς στο 25'. Ο Τεό Ερναντές έπιασε ένα τρομερό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής η μπάλα χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και εν συνεχεία στην πλάτη του Μούσο καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-0.

Η Μιλανέζοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και στο 33' ο Λεάο έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0. Το σλάλομ του Πορτογάλου από τα αριστερά τον έφερε στην περιοχή σε θέση βολής, όμως το σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη το τέμπο παρέμεινε στα ίδια επίπεδα από την πλευρά της Μίλαν. Στο 61' και πάλι ο Λεάο απείλησε την εστία της Αταλάντα όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι, ενώ στην επαναφορά και ο Μπραχίμ Ντίας απέτυχε να σκοράρει εξ επαφής.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μεσίας να χάσει τη δική του ευκαιρία για να σκοράρει με ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής το οποίο έφυγε ξανά πάνω από τα δοκάρια του Μούσο. Στο 71' ο Βραζιλιάνος έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, αφού μετά από απίθανη ενέργεια του Ντίας βρέθηκε απέναντι από τον Μούσο όμως το πλασέ του ήταν εντελώς άστοχο.

Στο 78' το «Σαν Σίρο» ξεσηκώθηκε για να υποδεχθεί τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς που επέστρεψε από τον τραυματισμό του με τον Σουηδό να πλησιάζει στο γκολ τρία λεπτά αργότερα αλλά το τάκλιν του Τολόι του στέρησε την ευκαιρία.

Στο 86ο λεπτό ωστόσο η υπεροχή της Μίλαν μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Λεάο βρήκε τον Μεσίας με μπαλιά-τρύπα και ο Βραζιλιάνος με άψογο πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μούσο διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Στη 2η θέση με 47 βαθμούς η Μίλαν που έπιασε ξανά την Ίντερ, υποχώρηση για την Αταλάντα που μετά από δύο διαδοχικές ήττες βρίσκεται στην 6η θέση με 41 βαθμούς.

ΜΙΛΑΝ: Τελευταία Ενημέρωση