Επέστρεψε στις νίκες με... λυτρωτή Ζιρού η Μίλαν!

Ο Ολιβιέ Ζιρού πέτυχε το πολυπόθητο γκολ στο 62' και η Μίλαν επιβλήθηκε με 1-0 της Τορίνο

Ολιβιέ Ζιρού ο... λυτρωτής! Ένα γκολ του Γάλλου στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης με την Τορίνο ήταν αρκετό για τη Μίλαν, με τους «ροσονέρι» να επικρατούν 1-0 και να επιστρέφουν στις νίκες, μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στη Serie A.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν για ακόμη μία αναμέτρηση κατώτερη των περιστάσεων, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό να της στερήσει το θετικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν στο 18΄με τον Σανάμπρια, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Ταταρουσάνου. Στο 37ο λεπτό, ο Σίμον Κιάερ έκανε ένα αδιανόητο λάθος, αλλά ο Ρουμάνος τερματοφύλακας ήταν στο σωστό σημείο και απομάκρυνε το πλασέ του Σανάμπρια.

Στο 54' η Μίλαν προειδοποίησε με τον Λεάο, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή επέμβαση. Ό, τι δεν κατάφερε ο Πορτογάλος, το έκανε ο Ζιρού στο 62'. Ο Γάλλος σέντερ φορ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ερναντές και άνοιξε το σκορ για τους «ροσονέρι».

Στο 76', ο Ερναντές είχε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει και να «κλειδώσει» το τρίποντο, ωστόσο ήταν άστοχος απέναντι στον γκολκίπερ της «γκρανάτα». Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με το 1-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα και τη Μίλαν να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη, με την οποία ανέβηκε στους 41 βαθμούς. Στους 30 και στην 7η θέση παρέμεινε η Τορίνο.