«Δραπέτευση» με Ντίαζ για τη Μίλαν (vid)

Δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα της Serie A

Νικηφόρο ήταν το πρώτο παιχνίδι της Μίλαν στη Serie A.

Οι ροσονέρι πέρασαν από μία δύσκολη έδρα, καθώς επικράτησαν 1-0 της Σαμπντόρια. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πιόλι ήταν ο Μπραχίμ Ντίας, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ (9΄) αρκετά νωρίς.

Η ομάδα του Πιόλι ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Καλάμπρια απ' τα δεξιά τροφοδότησε τον Μπραχίμ Ντίας, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Αουντέρο γράφοντας το 1-0. Μάλιστα, ο τερματοφύλακας της Σαμπντόρια φέρει ευθύνη στο γκολ.

Από εκεί και ύστερα το παιχνίδι είχε έντονο ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω - κάτω στο γήπεδο. Η Σαμπντόρια επιχείρησε να αντιδράσει, ωστόσο, δεν κατάφερε να φτάσει το γκολ της ισοφάρισης. Ιδιαίτερα ενεργός απ' την πλευρά των ροσονέρι ήταν ο Μπραχίμ Ντίας, που προσπαθούσε να γίνει απειλητικός.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν τόσο υψηλός. Η Μίλαν προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό, κρατώντας την κατοχή, ενώ γινόταν επικίνδυνη, όταν της δινόταν η ευκαιρία. Στο 62' έγραψε την πρώτη της καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος μ' ένα σουτ του Καλάμπρια που πέρασε άουτ.

Εφόσον, το σκορ παρέμενε στο 1-0, προς το τέλους του ματς η Σαμπντόρια πίεζε προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση. Η Μίλαν οπισθοχώρησε, όμως οι γηπεδούχοι παρά τις ευκαιρίες τους δεν έφτασαν στην ισοφάριση. Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Πιόλι έχασε καλή στιγμή με τον Ρέμπιτς.

Συνθέσεις:

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Αουγκέλο, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Μπερεζίνσκι, Ντάμσγκααρντ, Έκνταλ, Τόρσμπι, Καντρέβα, Κουαλιαρέλα, Γκαμπιαντίνι
Μίλαν: Μενιάν, Καλάμπρια, Κγιάρ, Τομόρι, Ερνάντες, Τονάλι, Κρούνιτς, Σέλμεκερς, Ντίας, Λεαό, Ζιρού

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο (21/08)

Βερόνα-Σασουόλο 2-3 (71' πέν., 90' Τζακάνι - 32' Ρασπαντόρι, 51' Τζούρισιτς, 77' Τραορέ)
Ίντερ-Τζένοα 4-0 (6' Σκρίνιαρ, 14' Τσαλχάνογλου, 74' Βιδάλ, 87' Τζέκο)
Έμπολι-Λάτσιο 1-3 (4' Μπαντινέλι – 6' Σάβιτς, 31' Λατζάρι, 41' πέν. Ιμόμπιλε)
Τορίνο-Αταλάντα 1-2 (79' Μπελότι - 6' Μουριέλ, 90'+3' Πίκολι)

Κυριακή (22/08)

Μπολόνια-Σαλερνιτάνα 3-2 (59', 77' Ντε Σιλβέστρι, 74' Αρναούτοβιτς – 52' πέν. Μπονατσόλι, 70' Κουλιμπαλί)
Ουντινέζε-Γιουβέντους 2-2 (51' πέν. Περέιρα, 83' Ντεουλοφέου – 3' Ντιμπάλα, 23' Κουαδράδο)
Νάπολι-Βενέτσια 2-0 (62' Ινσίνιε, 74' Ελμάς)
Ρόμα-Φιορεντίνα 3-1 (28' Μκιταριάν, 64'+80' Βερετού - 60' Μελένκοβιτς)