Απόδραση από τη Γένοβα με ανατροπή για τη Μίλαν

Μεγάλο διπλό με 2-1 πήρε η Μίλαν στην έδρα της Τζένοα κι ενώ έχανε στο ημίχρονο

Για πρώτη φορά φέτος, η Μίλαν έδειξε χαρακτήρα. Οι «ροσονέρι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά από μια γκάφα του Ντοναρούμα, ωστόσο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, γύρισαν το ματς και κέρδισαν με 2-1.

Στο 7ο μόλις λεπτό ο Πάιατς σέντραρε όμορφα και ο Κουαμέ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Λεραζέρ αστόχησε από κοντά και στο 37’ ο Γκιλιόνε έκανε το σουτ από δεξιά αλλά ο Ρέινα του είπε όχι. Η Τζένοα έχασε κι άλλη μεγάλη ευκαιρία με τον Πάιατς στο 39’ και στο 41’ ο Σένε εκτέλεσε από μακριά το φάουλ, ο Ντοναρούμα έκανε τρομερή γκάφα κι έτσι ήρθε το 1-0. Μάλιστα στο 45+1’ μετά από κόρνερ ο Ρομέρο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Η Μίλαν μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 51’ ο Πακέτα εκτέλεσε γρήγορα ένα φάουλ στα αριστερά, ο Ερναντές έκανε την κούρσα και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-1 ενώ στο 53’ ο Ράντου είπε όχι σε γύρισμα του Πακέτα και στο 56’ ο Μπιράσκι έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε και ο Κεσί από τα 11 μέτρα έγραψε το 1-2. Στο 67’ ο Λεάο Άλλαξε με τον Κεσί, πέρασε τον Γκιλιόνε αλλά ο Ράντου τον σταμάτησε και στο 79’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία καθώς αποβλήθηκε και ο Καλάμπρια.

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Κρισίτο (11’ Μπιράσκι), Γκιλιόνε, Σαπάτα, Ρομέρο, Σένε, Πάιατς, Λεραζέρ (88’ Πάντεβ), Ραντοβάνοβιτς, Κουαμέ, Πιναμόντι (73’ Φαβίλι)

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Ρομανιόλι, Μποναβεντούρα (81’ Κόντι), Ερναντές, Ντουάρτε, Μπίλια, Τσαλχάνογλου (46’ Τσαλχάνογλου), Κεσί, Σούσο, Πιόντεκ (46’ Λεάο).