Από την άσπρη βούλα στους «8» του Κυπέλλου η Μίλαν

Επικράτησε 5-4 στα πέναλτι της Τορίνο και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου...

Πάει για πρωτάθλημα, συνεχίζει και στο Κύπελλο η Μίλαν. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι δυσκολεύτηκε απέναντι στη μαχητική Τορίνο, αλλά επικράτησε 5-4 στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια) και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Μίλαν, που παρουσιάστηκε με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το πρόσφατο μεταξύ τους ματς πρωταθλήματος έβγαλε ευκαιρίες, κυρίως στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να καθαρίσει το ματς. Στη μεγαλύτερη ευκαιρία των «ροσονέρι» στο 58’ ο Ντιόγκο πάτησε περιοχή, αλλά είδε την προσπάθεια του να σταματά στο δοκάρι, με τους «γκρανάτα» να βλέπουν την τύχη να τους χαμογελά στο συγκεκριμένο σημείο.

Η ομάδα του Τζιαμπάολο είχε σωστή ανασταλτική λειτουργία, με αποτέλεσμα να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Οι παίκτες του Πιόλι δεν βρήκαν ούτε στα 30 λεπτά της παράτασης τον τρόπο να απειλήσουν την περιοχή του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Ρινκόν δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ταταρουσάνου, με τον Ρομανιόλι να ευστοχεί για το 4-3 των «ροσονέρι».

Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς ισοφάρισε σε 4-4 για την Τορίνο, αλλά ψύχραιμος ο Τσαλχάνογλου στο τελευταίο πέναλτι έγραψε το 5-4 και χάρισε την πρόκριση στους «8» στη Μίλαν.

ΜΙΛΑΝ: Τελευταία Ενημέρωση