Άλωσε το «Ολίμπικο» η Μίλαν - Έμεινε με… οκτώ παίκτες η Λάτσιο!

Χάρη σε γκολ του Όκαφορ στο 87’, οι «ροσονέρι» καθάρισαν 1-0 τη Λάτσιο, η οποία τελείωσε το παιχνίδι με τρεις αποβολές!

Μεγάλο βήμα στην προσπάθεια να σφραγίσει ένα εισιτήριο για το Champions League της επόμενης σεζόν έκανε η Μίλαν!

Σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι στο «Ολίμπικο», η ομάδα του Στέφανο Πιόλι απέδρασε με σπουδαίο διπλό (1-0) και εδραιώθηκε για τα καλά στην τρίτη θέση της Serie A.

Έπειτα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι «ροσονέρι» αποκόμισαν αριθμητικό πλεονέκτημα, όταν ο Πελεγκρίνι έσπρωξε τον Πούλισικ στο 57’ και (εν μέσω έντονων διαμαρτυριών των γηπεδούχων) είδε δεύτερη κίτρινη.

Αφού στρίμωξαν λοιπόν τους Ρωμαίους, κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ στο 87’, με τον Όκαφορ να εκμεταλλεύεται αναταραχή στην περιοχή και να νικά με σουτ τον Προβεντέλ.

Από ‘κει και πέρα το μόνο που ακολούθησε ήταν… κλωτσοπατινάδα, μιας και οι εξαγριωμένοι με τη διαιτησία γηπεδούχοι ξέσπασαν στους αντιπάλους τους.

Και δεν έχασαν απλώς το ματς, αλλά και δυο ακόμα παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν αποβλήθηκαν επίσης οι Μάρουσιτς και Γκεντουζί.

Έτσι, η Λάτσιο παρέμεινε μακριά από τις ευρωπαϊκές θέσεις, την ίδια ώρα που η Μίλαν πλησίαζε σε απόσταση αναπνοής τη δεύτερη Γιουβέντους (η οποία μάλιστα έχει ν’ αντιμετωπίσει τη Νάπολι εκτός έδρας).