«Άλωσε» τη Νάπολη και πάει για Σκουντέτο η Μίλαν!

«Χρυσός» σκόρερ ο Ζιρού

Με «χρυσό σκόρερ» για ακόμα μια φορά τον Ολιβιέ Ζιρού, η Μίλαν έφυγε με σπουδαίο διπλό τίτλου (1-0) από την έδρα της Νάπολι και ανέβηκε στην κορυφή της Serie A.

Γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την ώθηση που τους έδωσε ο κόσμος τους και να μπαίνουν… φουριόζοι.

Στο 13’ ο Οσιμέν έκανε ωραία ατομική ενέργεια και μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Οσπίνα, αλλά ο Τομόρι τον έκοψε με υπέροχο τάκλιν, ενώ στο 20’ ο Νιγηριανός επιθετικός της Νάπολι απείλησε ξανά, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Οσπίνα. Ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Η Μίλαν ευτύχισε να προηγηθεί στο 49’, με την πρώτη καλή φάση που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά από φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ των γηπεδούχων, ο Καλάμπρια έκανε ένα σουτ που θα κατέληγε άουτ, αλλά ο Ζιρού πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έκανε το 1-0 για τους «ροσονέρι».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Οσπίνα - Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρουί – Ρουίθ (76’ Μέτρενς), Λομπότκα (82’ Λομπότκα) – Πολιτάνο (67’ Ουνάς), Ζιελίνσκι (82’ Ανγκισά), Ινσίνιε (67’ Ελμάς) - Οσιμέν

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μαϊνιάν – Καλάμπρια (80’ Φλορέντσι), Τομόρι, Καλουλού, Ερναντέζ - Μπενασέρ, Τονάλι (68’ Κρούνιτς) – Μεσσίας (80’ Σαλεμάκερς), Κεσιέ, Λεάο (89’ Ιμπραΐμοβιτς) – Ζιρού (68’ Ρέμπιτς)