Αδιανόητη πρόκριση της Μίλαν στα 24 πέναλτι! (vid)

Επικό το ματς με τη Ρίο Άβε

Σε ένα θεότρελο σκηνικό η Μίλαν ισοφάρισε 2-2 στο 121’ και απέκλεισε τη Ρίο Αβε, αφού οι δύο ομάδες εκτέλεσαν από 12 πέναλτι, με τους Ροσονέρι να προκρίνονται με 8-9 από την άσπρη βούλα.

Η Μίλαν έχει τεράστια, θρυλική ιστορία. Τέτοια πρόκριση όμως δεν έχει ξαναπάρει ποτέ. Οι Ροσονέρι επιστρέφουν σε ευρωπαϊκό όμιλο, αλλά για να τα καταφέρουν έπρεπε να συμβεί κάτι αδιανόητο κόντρα στην πεισματάρα Ρίο Αβε. Ουσιαστικά χρειάστηκε να ισοφαρίσουν στο ύστατο δευτερόλεπτο της παράτασης και τελικά να εκτελεστούν 24 πέναλτι, για να επικρατήσουν με 8-9.

Η Μίλαν προηγήθηκε με τον Σαλαμέικερς (51΄), αλλά ισοφαρίστηκε από τον Ζεράλντες (71’). Το ματς στην Πορτογαλία πήγε στην παράταση, όπου στο ξεκίνημά της (91’) ο Ζέλσον έβαλε ένα φοβερό σουτ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα ανόητο πέναλτι και ο Τσαλχάνογλου που ευστόχησε, έστειλε την πρόκριση στα 11 βήματα.

Εκεί, αρχικά ευστόχησαν και οι δύο ομάδες στα πρώτα επτά πέναλτί τους. Και έπειτα, όποτε το έχανε ο ένας, το έχανε και ο άλλος. Αυτό συνέβη τρεις φορές, ώσπου ο Ντοναρούμα να κάνει μία απόκρουση και να δώσει το τρελό εισιτήριο στην ομάδα του.