Μεγάλο βήμα παραμονής για Τζένοα

Μεγάλη σιγουριά ότι και του χρόνου θα είναι στη Serie A μπορεί να νιώθει η Τζένοα. Οι Γενοβέζοι επικράτησαν 2-0 της Σπέτσια εντός στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής, κυριαρχώντας στο δεύτερο μέρος και πήραν βαθιά ανάσα σε ό,τι αφορά την υπόθεση παραμονή.

Το παιχνίδι κινήθηκε σχεδόν στην απόλυτη ισορροπία στο πρώτο μέρος, αφού ακυρώθηκε το γκολ του Πάντεφ στο 28ο λεπτό για φάουλ. Ωστόσο, στο β’ μέρος, η ομάδα του Μπαλαρντίνι ήταν το απόλυτο αφεντικό. Ο Σκαμάκα πέτυχε το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά το πλέον σημαντικό, κάνοντας το 1-0 στο 63ο λεπτό. Ο Σομουρόντοφ «κλείδωσε» τη νίκη των «ροσομπλού» στο 90’ και όπως όλα δείχνουν και τη σωτηρία τους. Έπαιξε ως αλλαγή ο Ντανιέλε Βέρντε, μπαίνοντας στο 64ο λεπτό.

Πλέον, έχουν 36 βαθμούς και στην παρούσα φάση είναι στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη, με παιχνίδι περισσότερο, ενώ έχουν πέντε ματς μπροστά τους μέχρι το φινάλε. Δεν μπορούν να νιώθουν ακόμη ασφάλεια οι φιλοξενούμενοι που είναι στο +5.