Τσάκισε τη Λάτσιο και φουλάρει για τετράδα η Νάπολι

Χαμός στη μάχη για την τετράδα στη Serie A

Χαμός στη μάχη για την τετράδα στη Serie A με τη Νάπολι να κάνει επίδειξη δύναμης, επικρατώντας 5-2 της Λάτσιο. Οι «παρτενοπέι» με τη νίκη τους αυτή είναι πλέον το φαβορί τουλάχιστον για την 5η θέση που οδηγεί στο Europa League, ενώ κοιτούν και ψηλότερα, αφού βρίσκονται μόλις στο -2 από Αταλάντα και Γιουβέντους, διεκδικώντας το εισιτήριο για το Champions League.

Η Νάπολι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος, με τον Ινσίνιε μόλις στο 7’ να κάνει με πέναλτι που κέρδισε ο Μανωλάς το 1-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μέρτενς και ο Πολιτάνο συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να γράφει το 2-0.

Η επίδειξη δύναμης της ομάδας του Γκατούζο συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τον Ινσίνιε στο 53’ και τον Μέρτενς στο 65’ να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Πάντως η Λάτσιο το πάλεψε, αν και άργησε να ξυπνήσει, και με ένα δικό της εξαιρετικό τρίλεπτο έφτασε σε δύο γκολ με τον Ιμόμπιλε και τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να μειώνουν σε 4-2 με τα γκολ τους στο 70ο και 73ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι πάντως έκαναν επίδειξη δύναμης και έφτασαν και σε πέμπτο γκολ με τον Όσιμεν στο 80ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 5-2.