Τράβηξε... εξάσφαιρο η Λάτσιο, «κόλλησε» η Αταλάντα!

Άστραψε και βρόντηξε η Λάτσιο! Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έκανε... μαγική εμφάνιση και διέλυσε 6-1 την Σπέτσια, κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το... λάθος να προηγηθούν με τον Βέρντε στο 4΄, για να έρθει ένα λεπτό μετά ο Ιμόμπιλε να ισοφαρίσει. Ο Ιταλός επιθετικός ήταν καυτός, η Λάτσιο το ίδιο και με το δεύτερο τέρμα του Τσίρο η Λάτσιο έφερε τούμπα το ματς μόλις στο τέταρτο, για να πετύχει χατ-τρικ στις καθυστερήσεις (45'+2') του πρώτου μέρους, έχοντας χάσει δευτερόλεπτα νωρίτερα πέναλτι! Παρόλα αυτά το 3-1 ήταν γεγονός και οι γηπεδούχοι είχαν πάρει μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Το προβάδισμα μεγάλωσε περισσότερο στο 47ο λεπτό με μυθική γκολάρα του Φελίπε Άντερσον, για να αποβληθεί ο Αμιάν στο 54' και να αφήσει τη Σπέτσια με παίκτη λιγότερο! Ο Χισάι στο 70ο λεπτό σκόραρε το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα της Λάτσιο, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 5-1 για να έρθει ο Λουίς Αλμπέρτο στο 87' να βάλει το... κερασάκι στην τούρτα (6-1).

Την ίδια ώρα, η Αταλάντα έμεινε στο 0-0 με την Μπολόνια για την δεύτερη αγωνιστική της Serie A και άφησε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα. Δεύτερη σερί αναμέτρηση στην οποία δεν έπεισαν οι Μπεργκαμάσκι, με τον Γκασπερίνι να βλέπει πως έχει αρκετή δουλειά μπροστά του αφού η ομάδα δεν μοιάζει με την περσινή και στο ξεκίνημα της Serie Α δεν αποδίδει καλό ποδόσφαιρο. Όρθια και σχετικά άνετα η Μπολόνια, λοιπόν, που παραμένει αήττητη και με 4 βαθμούς στη βαθμολογία.