Πήρε τη ματσάρα με τη Λάτσιο και προκρίθηκε στους «4» η Αταλάντα

Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 53', νίκησε με 3-2...

Σε έναν προημιτελικό που τα είχε όλα (γκολ, αποβολή, πολλές φάσεις), η Αταλάντα επικράτησε της Λάτσιο με 3-2 στο νοκ άουτ παιχνίδι της φάσης των «8» και προκρίθηκε στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νάπολι-Σπέτσια. Οι «μπεργκαμέσκι» προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα με κοντινό πλασέ του Τζιμσίτι, όμως οι «λατσιάλι» κατάφεραν να απαντήσουν γρήγορα και συγκεκριμένα στο 17' με ωραία κεφαλιά του Μουρίτσι.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ στο 34' με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ατσέρμπι. Η χαρά τους πάντως κράτησε πολύ λίγο, αφού μετά από τρία λεπτά το παιχνίδι ήταν ξανά ισόπαλο (το 2-2 στο 37' ο Μαλινόφσκι έπειτα από φοβερή ασίστ του Μουριέλ). Στο 53' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο Παλομίνο, ωστόσο μετά από τρία λεπτά κατάφεραν να ξαναπάρουν το προβάδισμα (3-2), με τον Μίραντσουκ στο 57'.

Δέκα λεπτά αργότερα μάλιστα (67'), η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία να μεγαλώσει το προβάδισμά της, όταν ο Ζαπάτα αστόχησε σε πέναλτι. Πάντως, μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης, η Λάτσιο δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την αριθμητική της υπεροχή κι έτσι η πρόκριση στους ημιτελικούς κατέληξε στην Αταλάντα.

Το πρόγραμμα των προημιτελικών

Τρίτη 26/01

Ίντερ-Μίλαν 2-1 (71' πεν. Λουκάκου, 90'+7' Έρικσεν - Ιμπραΐμοβιτς 31')

Τετάρτη 27/01

Αταλάντα-Λάτσιο 3-2 (Τζιμσίτι 7', 37' Μαλινόφσκι, 57' Μίραντσουκ - Mουρίτσι 17', 34' Ατσέρμπι)

Γιουβέντους-ΣΠΑΛ (21:45)