Πήρε τη ματσάρα κι ελπίζει για σεντόνι η Λάτσιο

Η Λάτσιο κέρδισε με 5-3 την Μπενεβέντο και βλέπει τετράδα

Η Λάτσιο κέρδισε την Μπενεβέντο με 5-3 κι έμεινε ζωντανή στη μάχη για την τετράδα.

Στο 4ο μόλις λεπρό η κεφαλιά του Ιμόμπιλε σταμάτησε στο δοκάρι της Μπενεβέντο που απείλησε στην κόντρα με διαγώνιο σουτ του Ιονίτσα που έφυγε λίγο έξω.

Τελικά στο 10ο λεπτό μετά από σουτ του Ιμόμπιλε, ο Ντεπάολι πέτυχε αυτογκόλ για το 1-0 και στο 20’ ο Σάβιτς έβγαλε όμορφη ασίστ στον Ιμόμπιλε που πλάσαρε τον Μοντιπό για το 2-0. Μάλιστα στο 35ο λεπτό ο Μοντιπό έκανε πέναλτι στον Κορέα και ο ίδιος το εκτέλεσε εύστοχα για το 3-0.

Στο 45ο λεπτό η Μπενεβέντο μείωσε σε 3-1 με όμορφο φαλτσαριστό σουτ του Σάου αλλά στο 48’ μετά από σουτ του Κορέα ο Μοτιπό πέτυχε αυτογκόλ για το 4-1.

Μάλιστα στο 55’ οι «λατσιάλι» κέρδισαν και νέο πέναλτι σε ανατροπή του Σάβιτς από τον Γκάιτς αλλά ο Μοντιπό είπε όχι στην εκτέλεση του Ιμόμπιλε.

Στο 62ο λεπτό ο Μάρουσιτς έκανε πέναλτι στον Ιονίτσα και ο Βιόλα το εκτέλεσε εύστοχα για το 4-2, ενώ στο 68’ η Μπενεβέντο πέτυχε κι άλλο γκολ με τον Λαπαντούλα αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 81ο λεπτό το σουτ του Ινσίνιε πέρασε λίγο έξω και στο 85’ ο Ρέινα έβγαλε σε κόρνερ μετά από σουτ του Ντεπάολι και από την εκτέλεσή του ο Γκλικ με κεφαλιά μείωσε σε 4-3.

Ωστόσο στο 90+6’ ο Ιμόμπιλε έκανε το 5-3 μετά από ασίστ του Παρόλο στην κόντρα.

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου, Λατσάρι, Σάβιτς, Αλμπέρτο (70’ Άκπα Άκπρο, 88’ Χουντ), Λέιβα (56’ Παρόλο), Φαρές (57’ Λούλιτς), Κορέα (70’ Μουρίκι), Ιμόμπιλε

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μοντιπό, Λετίτσια (57’ Καλντιρόλα), Γκλικ, Μπάρμπα, Ντεπάολι, Ιονίτσα (78’ Φαλκέ), Σκιαταρέλα (57’ Βιόλα), Σάου (46’ Νταμπό), Ιμπρότα, Ινσίνιε, Γκάιτς (57’ Λαπαντούλα)