Πελάτισσα της Λάτσιο η Γιουβέντους και... τρόπαιο!

Όπως και το 2017 έτσι και σήμερα

Της έχει πάρει τον... άερα! Η Λάτσιο επανέλαβε τον άθλο του 2017 όταν είχε κατακτήσει ξανά το Σούπερ Καπ Ιταλίας κόντρα στην Γιουβέντους (σσ. 3-2). Όπως και τότε, έτσι και σήμερα, η φοβερή ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι ήταν ανώτερη και της πήρε την κούπα, επικρατώντας αυτή τη φορά με 3-1. Και μην ξεχνάμε πως πριν από 15 ημέρες, οι Ρωμαίοι είχαν επικρατήσει ξανά με το ίδιο σκορ των «μπιανκονέρι» αλλά εκείνη τη φορά ήταν για το πρωτάθλημα.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την Λάτσιο και τις χειρότερες για την Γιουβέντους ξεκίνησε το ματς, αφού οι Ρωμαίοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 12ο λεπτό με σουτ του Λουίς Αλμπέρτο που κατέληξε στον... ουρανό της εστίας για το 1-0. Ο Ιμόμπιλε αποτελούσε έναν διαρκή κίνδυνο για την άμυνα της Γιουβέντους, ενώ ο Κορέα απείλησε με εκτέλεση φάουλ τον Σέζνι, ο οποίος είχε καλή αντίδραση. Αφού γλίτωσε η εστία των «μπιανκονέρι» τρεις και τέσσερις φορές, οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Ντιμπάλα (1-1).

Το 1-1 ήταν κολακευτικό για την Γιουβέντους αφού η εικόνα της δεν ήταν καλή. Σε αυτό ευθύνεται και η Λάτσιο και ο προπονητής της Σιμόνε Ιντσάγκι, που έχει βρει το κουμπί των αντιπάλων του! Ο Ρονάλντο άγγιξε το γκολ στην επανάληψη αλλά το οριζόντιο δοκάρι του το στέρησε, με τους παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι να παίρνουν την κατοχή, προσπαθώντας να βρουν το γκολ της ανατροπής. Δεν το βρήκαν ποτέ και, μάλιστα, το δέχτηκαν στο 73ο λεπτό, με τον Λούλιτς να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Παρόλο (21). Η Γιουβέντους έπρεπε πλέον να επιτεθεί, πήρα τα ρίσκα της και πίεσε. Δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και ο Κατάλντι με φοβερή εκτέλεση φάουλ στο φινάλε, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την Λάτσιο, η οποία κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ιταλίας.

ΛΑΤΣΙΟ: Τελευταία Ενημέρωση