Ο Ιμόμπιλε γράφει ιστορία και τραβάει στην Ευρώπη τη Λάτσιο!

Νίκη στη Σαρδηνία επί της Κάλιαρι

Με τον Ιμόμπιλε να ανοίγει τον δρόμο της νίκης και να ψάχνει ένα γκολ για να γίνει ο αρχισκόρερ της Λάτσιο, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι πέρασε… αέρα από τη Σαρδηνία με το 3-0 επί της Κάλιαρι.

Σε τροχιά Ευρώπης ξανά η Λάτσιο που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Κάλιαρι.

Στο 7ο λεπτό το σουτ του Ιμόμπιλε πέρασε μόλις έξω ενώ στο 18’ η Λάτσιο κέρδισε πέναλτι για χέρι του Αλτάρε και ο Ιμόμπιλε εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Στο 25ο λεπτό μετά από σέντρα του Αλμπέρτο, ο Σάβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κράνιο είπε όχι και στο 42’ η Λάτσιο έβγαλε ιδανική αντεπίθεση, ο Άντερσον έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Αλμπέρτο πλάσαρε εξ επαφής για το 2-0.

Στο 51’ ο Κράνιο έπεσε και απομάκρυνε το σουτ του Ιμόμπιλε ενώ στο 58’ ο Στρακόσια σταμάτησε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μαρίν. Τελικά στο 62ο λεπτό, ο Σάβιτς έβγαλε κάθετα στον Άντερσον που άδειασε όλη την άμυνα της Κάλιαρι και πάσαρε τον Κράνιο για το 0-3. Στο 73ο λεπτό ο Νταλμπέρτ έκανε το σουτ από αριστερά αλλά ο Άντερσον έσωσε με προβολή ενώ στο 83' ο Τσεπιτέλι έκοψε σωτήρια τον Άντερσον. Στο 89ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μάρουσιτς.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Γκολντανίτζα (77’ Τζάπα), Μπελανόβα, Νταλμπέρτ (77’ Τσεπιτέλι), Αλτάρε (57’ Καρμπόνι), Λοβάτο, Μαρίν, Γκράσι, Περέιρο (67’ Μπαζέλι), Ντεϊόλα (57’ Παβολέτι), Πέδρο.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου, Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Λέιβα, Φελίπε, Αλμπέρτο (88' Μπάσιτς), Τζακάνι (68’ Πέδρο), Σάβιτς, Ιμόμπιλε, Άντερσον (84' Ρομέρο)

Πηγή: aek365.org