Νίκη χαρακτήρα για τη Λάτσιο

Η Λάτσιο πήρε μια… επαγγελματική νίκη επικρατώντας 1-0 της Κάλιαρι

Επιστροφή στις νίκες μετά τις 30 Οκτωβρίου για τη Λάτσιο. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έβγαλε χαρακτήρα και κατάφερε να λυγίσει με 1-0 την Κάλιαρι στο «Ολίμπικο» για να φτάσει τους 20 βαθμούς.

Δεύτερη κολλητή νίκη για τους «λατσιάλι» μετά τη μεσοβδόμαδη απέναντι στη Σέλτικ, με την οποία κλείδωσαν την πρόκριση στους «16» του Champions League, ενώ οι φιλοξενούμενοι που έπαιζαν με δέκα από το 27ο λεπτό, δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν για τρίτο σερί ματς και έμειναν στην επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι, λοιπόν, ευτύχισαν να προηγηθούν μόλις στο 8ο λεπτό, με τον Λατσάρι να φτιάχνε το 1-0 του Πέδρο. Η Λάτσιο πήρε ψυχολογία και τα ηνία, πατούσε καλύτερα και είδε στο 27ο λεπτό τον Μακούμπου να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη για τράβηγμα στον Ιμόμπιλε που έφευγε σε θέση τετ-α-τετ. Και εκεί τα πράγματα άρχισαν να γίνονται ευκολότερα για τους «μπιανκοσελέστι».

Διατήρησαν τον έλεγχο, πατούσαν καλύτερα και έφτιαχναν φάσεις, αλλά δεν τις εκμεταλλεύονταν. Λίγο έλειψε, λοιπόν, να πληρώσουν τη φλυαρία τους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τεράστια φάση στις καθυστερήσεις, αλλά ο Προβεντέλ έβγαλε εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία την κεφαλιά του Παβολέτι για να κρατήσει τη σπουδαία νίκη της ομάδας του.

ΛΑΤΣΙΟ: Τελευταία Ενημέρωση