Μπλόκο της Μόντσα στη Λάτσιο

Η Λάτσιο παραμένει σε κακή κατάσταση και δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι στη Serie A

Έστησε μπλόκο στη Λάτσιο η Μόντσα! Η ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο ήταν εξαιρετικά στημένη στο «Ολίμπικο», πήρε την ισοπαλία (1-1) και θα μπορούσε ακόμη και τη νίκη αφού είχε καλύτερο πρόσωπο στο χορτάρι.

Με την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να συνεχίζει να απογοητεύει στις εγχώριες διοργανώσεις, αφού πήρε μόλις τον τέταρτο βαθμό της μετά από πέντε αγωνιστικές και βρίσκεται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν έναν παραπάνω και δείχνουν σιγά-σιγά να συνέρχονται.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκαν οι γηπεδούχοι στο ματς, αφού κέρδισαν πέναλτι στο 12’ με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα. Ένα προβάδισμα που η Λάτσιο απώλεσε γρήγορα, αφού ο Γκαλιαρντίνι στο 36ο λεπτό έκανε το 1-1.

Στην συνέχεια το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Στο 50ο λεπτό ο Γκαλιαρντίνι είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Δοκάρι επτά λεπτά αργότερα είχε και ο Τσίρο, με τον Κυριακόπουλο στο 74’ με ένα δυνατό σουτ να απειλεί, αλλά ο Προβεντέλ έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 76’ ο Βινιάτο έγραψε το 2-1 για την Μόντσα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε οφσάιντ. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με τις δυο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό, για την 5η αγωνιστική της Serie A.