Καταιγιστική η Λάτσιο του Σάρι - Γλίτωσε στο παρά ένα η Αταλάντα!

Iδανικό ντεμπούτο για τον Μαουρίτσιο Σάρι

Iδανικό ντεμπούτο για τον Μαουρίτσιο Σάρι στην Λάτσιο, η οποία επικράτησε 3-1 της Έμπολι εκτός έδρας, με τον Ιταλό προπονητή να πληγώνει την ομάδα που έφτιαξε το όνομά του!

Την ίδια ώρα, η Αταλάντα παρότι ήταν κατώτερη του αναμενομένου και δεν έπεισε, κατάφερε να αποδράσει (1-2) από την έδρα της Τορίνο , με τον πιτσιρικά Πίκολι να σκοράρει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και να σώζει την ομάδα του, χαλώντας το ντεμπούτο του Γιούριτς στον πάγκο της γκρανάτα.

Δυνατά στο ματς μπήκαν οι γηπεδούχοι και μόλις στο 4ο λεπτό ο Μπαντινέλι άνοιξε το σκορ ύστερα από ασίστ του Μπαϊράμι. Άμεση ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων όταν στο 6ο λεπτό ο Μιλίνκοβιτς έφερε το ματς στα ίσα ύστερα από ασίστ του Άντερσον. Στο 31’ ο Λατσάρι έκανε το 2-0, ενώ ο Τσίρο Ιμόμπιλε δέκα λεπτά αργότερα από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Η θητεία του Σάρι ξεκίνησε κάπως έτσι με τον καλύτερο τρόπο στη Λάτσιο, κάνοντας ντεμπούτο με νίκη και καλή εμφάνιση.

Από την άλλη, η Αταλάντα πήρε μια σπουδαία αλλά αγχωτική νίκη στην έδρα της Τορίνο (1-2) στη δική της πρεμιέρα στη Serie A. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Μουριέλ άνοιξε το σκορ για τους «μπεργκαμάσκι» ύστερα από ασίστ του Ίλισιτς.

Το ματς ήταν ισορροπημένο, με την Τορίνο να παίζει κυρίως στην κόντρα και να ψάχνει με αυτό τον τρόπο την ισοφάριση αλλά να έχει κακές επιλογές στο δεύτερο μισό του γηπέδου, με τον Γκασπερίνι να επιλέγει να κάνει συντήρηση δυνάμεων στην επανάληψη βγάζοντας τους Μουριέλ, Ίλιτσιτς. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κάνει την ομάδα του ακίνδυνη, να χάσει μέτρα στο γήπεδο και μοιραία να δεχτεί την ισοφάριση. Στο 79' ο Μπελότι έσωσε την ομάδα του φέρνοντας το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Ωστόσο η Αταλάντα είπε την τελευταία της λέξη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πίκολι να διαμορφώνει το τελικό 2-1 και να σώζει την ομάδα του από την γκέλα.