Ηττήθηκε και βλέπει την Ευρώπη να απομακρύνεται η Λάτσιο

Εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ουντινέζε

Γκέλαρε στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Ουντινέζε και βλέπει την Ευρώπη να απομακρύνεται η Λάτσιο.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έδωσε συνέχεια στις προβληματικές εμφανίσεις της και ηττήθηκε με 2-1 στο Ολίμπικο από τους μαχητικότατους φιλοξενούμενους, σε ένα παιχνίδι του οποίου όλα τα γκολ μπήκαν μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου!

Έτσι, οι Ρωμαίοι γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους στις πέντε πιο πρόσφατες αγωνιστικές της Serie A και παράμειναν στην 9η θέση της βαθμολογίας, στο -7 από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ η Ουντινέζε πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, ξεφεύγοντας στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Λάτσιο ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 4’, όταν ένα δυνατό σουτ του Τζακάνι από τα όρια της μεγάλης περιοχής, κατέληξε στο δεξί δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο 35’ ο Βεσίνο δεν κατάφερε να σκοράρει από πολύ πλεονεκτική θέση, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Προβεντέλ αρνήθηκε το γκολ στον Καμαρά με εντυπωσιακή επέμβαση.

Τελικά, ήταν η Ουντινέζε εκείνη που πήρε το προβάδισμα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47’), με τον Καμαρά να κάνει το σουτ και τον Λούκα να πετάγεται στην πορεία της μπάλας, σκοράροντας με προβολή. Η Λάτσιο απάντησε άμεσα (49’), ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ του Τζιανέτι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Τζακάνι, όμως η χαρά της κράτησε μόνο μερικά δευτερόλεπτα, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζαράγκα διαμόρφωσε το 1-2 με συρτό σουτ.

Στη συνέχεια και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, η Λάτσιο πίεσε ασφυκτικά την άμυνα των αντιπάλων της αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με το 1-2 να παραμένει μέχρι τέλους.