Η Λέτσε σόκαρε τη Λάτσιο και.. arrivederci scudetto!

Η Λάτσιο υπέστη ήττα σοκ στην έδρα της Λέτσε και αποχαιρετά οριστικά τον τίτλο

Ψυχρολουσία για τη Λάτσιο στο «Βία ντελ Μάρε», όπου έχασε με 2-1 από τη Λέτσε και αποχαιρετά οριστικά τον τίτλο. Νίκη οξυγόνο για τη Λέτσε που βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μόλις στο 23ο λεπτό ο Γκάμπριελ είπε όχι σε προβολή του Καϊσέδο και στο 3’ η Λέτσε σκόραρε με τον Μανκόζου αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Και στο 5’ ο Γκάμπριελ έκανε τραγικό λάθος, ο Παρόλο πλάσαρε με τον κίπερ της Λέτσε να σώζει αρχικά αλλά ο Καϊσέδο πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 0-1.

Στο 16ο λεπτό μετά από κόρνερ του Σαπονάρα, ο Καλντερόνι έχασε μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 23’ ο Ιμόμπιλε απέφυγε τον Πας αλλά από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκάμπριελ.

Όμως στο 20ο λεπτό ο Φάλκο έβγαλε ιδανική σέντρα από δεξιά και ο Μπαμπακάρ με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 38’ ο Ατσέρμπι σέντραρε όμορφα και ο Καϊσέδο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 45+2’ η Λέτσε κέρδισε πέναλτι αλλά ο Μανκόζου αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Στο 47ο λεπτό το σουτ του Μανκόζου κόντραρε έξυσε τα δοκάρια της Λάτσιο αλλά στο ίδιο λεπτό, από το κόρνερ του Σαπονάρα, ο Λουτσιόνι με κεφαλιά έγραψε το 2-1. Στο 50ο λεπτό ο Γκάμπριελ έκανε νέα γκάφα αλλά αυτή τη φορά ο Σάβιτς δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ στο 58’ ο Γκάμπριελ νίκησε τον Σάβιτς αυτήν τη φορά.

Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 63ο λεπτό ο Πετριτσιόνε αστόχησε από καλό σημείο ενώ στο 68’ ο Αλμπέρτο άδειασε τον Πετριτσιόνε κι έκανε το σουτ αλλά ο Γκάμπριελ έδιωξε σε κόρνερ. Από το κόρνερ ο Φελίπε πήρε την κεφαλιά αλλά ο Πετριτσιόνε έσωσε στη γραμμή και στο 76’ ο Φαρίας έκανε το γύρισμα για τον Μανκόζου που πλάσαρε εξ επαφής και είδε τον Στρακόσια να πραγματοποιεί απίθανη επέμβαση.

Στο 80ο λεπτό ο Γκάμπριελ έσωσε μετά από σουτ του Σάβιτς, όπως έκανε και στο 84’ σε σουτ του Ιμόμπιλε και στο 86’ έβγαλε σε κόρνερ και την κεφαλιά του Αντεκάνιε.

Στο 90+3' αποβλήθηκε ο Πάτρικ της Λάτσιο γιατί δάγκωσε τον Ντονάτι και στο 90+8' ο Γκαμπριλε έσωσε μετά από κεφαλιά του Σάβιτς.

ΛΕΤΣΕ: Γκάμπριελ, Ντονάτι, Λουτσιόνι, Πας, Καλντερόνι, Μανκόζου, Πετριτσιόνε (72’ Ντεϊόλα), Μπαράκ, Φάλκο (72’ Ριζπόλι), Σαπονάρα (59’ Φαρίας), Μπαμπακάρ (52’ Μάιερ).

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Πάτρικ, Ατσέρμπι, Ράντου, Λατσάρι (86’ Αντεκάνιε), Παρόλο (70’ Κατάλντι), Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο, Γιόνι (46’ Λουκάκου), Καϊσέδο, Ιμόμπιλε.

Πηγή: aek365.gr

ΛΑΤΣΙΟ: Τελευταία Ενημέρωση