Γλίτωσε το «κάζο» η Λάτσιο!

Είδε την ουραγό αλλά ψυχωμένη Κροτόνε να της βάζει δύσκολα

Πήγε να την... πατήσει από την Κροτόνε η Λάτσιο! Η ουραγός της βαθμολογίας εμφανίστηκε ψυχωμένη και «χτύπησε» στις φάσεις που της παρουσιάστηκαν, αλλά η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι βρήκε το νικητήριο γκολ με τον Καϊσέδο στο φινάλε, γλιτώνοντας το «κάζο» (3-2).

Η Λάτσιο ήταν απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα, είχε την συντριπτική κατοχή και τις φάσεις. Δεν άργησε να βρει το γκολ αφού ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Ρωμαίους. Η χάρα τους δεν κράτησε, όμως, για πολύ αφού ένα τέταρτο μετά ο πιο ποιοτικός παίκτης της Κροτόνε, ο Σίμι χτύπησε για το 1-1. Παρόλα αυτά, η Λάτσιο δεν... μάσησε και πήγε με το προβάδισμα στο ημίχρονο χάρη στο γκολ που έφτιαξε ο Ιμόμπιλε και πέτυχε ο Λουίς Αλμπέρτο (37').

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Κροτόνε, αφού ο Σίμι σκόραρε από το σημείο του πέναλτι κάνοντας δύο τα προσωπικά του τέρματα αλλά και αυτά της ομάδας του, ζορίζοντας τη Λάτσιο. Η ομάδα του Ιντσάγκι δεν άλλαξε το στιλ της, συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά την Κροτόνε και να σπαταλάει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη φτάνοντας μέχρι και πριν το γκολ τις 25 τελικές! Τα τελευταία λεπτά έδειχναν δραματικά, με την ψυχωμένη Κροτόνε να προσπαθεί με νύχια και δόντια να κρατήσει τον βαθμό, αλλά ο Καϊσέδο βρήκε δίχτυα στο 88ο λεπτό για να γείρει την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που βρίσκονται ξανά σε τροχιά... Ευρώπης.