Επέστεψε εκκωφαντικά στις νίκες η Λάτσιο

Με βασικό Μανδά και φοβερό Άντερσον

Ξέχασε την ήττα στο ντέρμπι από τη Ρόμα και παρέμεινε ζωντανή για ευρωπαϊκό εισιτήριο η Λάτσιο!

Οι Ρωμαίοι επικράτησαν με 4-1 της Σαλερνιτάνα στο πρώτο παιχνίδι της 32ης αγωνιστικής της Serie A, εκεί όπου κυριάρχησαν και καθάρισαν την υπόθεση των τριών βαθμών από το πρώτο ημίχρονο. Αγωνίστηκε βασικός και είχε καλή απόδοση με τέσσερις αποκρούσεις ο Χρήστος Μανδάς, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Κώστας Μανωλάς.

Η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Φελίπε Άντερσον και επτά λεπτά αργότερα (14’) ο Βεσίνο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Τσαούνα μείωσε σε 2-1 στο 16’, με τον Άντερσον να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 35’ για το 3-1.

Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 87’ ο Ίσακσεν, με τη Λάτσιο να ανεβαίνει στην 7η θέση με 49 βαθμούς, μειώνοντας στο -1 από την 6η, Αταλάντα (50β.) και τη θέση που εξασφαλίζει εισιτήριο για το Europa Conference League