Έκλεισε το σπίτι της Νάπολι και… τραβάει το σεντόνι η Λάτσιο! (vid)

Έφυγε νικήτρια από το «Ντιέγκο Μαραντόνα» και υποχρέωσε τη Νάπολι στην πρώτη της εντός έδρας ήττα

Η Λάτσιο έκλεισε το σπίτι της Νάπολι! Ο Μαουρίτσιο Σάρι πλήγωσε την πρώην ομάδα του, επικρατώντας 1-0 μέσα στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και τους «λατσιάλι» να φεύγουν νικητές για πρώτη φορά μετά από 8 χρόνια από το εν λόγω γήπεδο.

Ένα τρίποντο που ανεβάζει προσωρινά μόνη δεύτερη τη Λάτσιο, η οποία δείχνει ικανή για να διεκδικήσει μια θέση στην τετράδα και στο Champions League της νέας σεζόν, ενώ την ίδια ώρα υποχρέωσε τους «παρτενοπέι» στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα στη Serie A οι οποίοι έχουν χτίσει βέβαια μια απόσταση ασφαλείας (+17) από τους διώκτες τους.

Η Λάτσιο μπήκε φουριόζα στο ματς, έχοντας μια πολύ καλή στιγμή μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Λουίς Αλμπέρτο, ο Βεσίνο έπιασε τη γυριστή κεφαλιά αλλά ο Ντι Λορέντσο με τρομερή τοποθέτηση έδιωξε πάνω στη γραμμή και κράτησε το 0-0 πολύ νωρίς στο ματς.

Στην συνέχεια το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν χώρους και να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, με το 0-0 να μένει φυσιολογικά μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Η Νάπολι μπήκε πιο καλά στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η ομάδα του Σπαλέτι δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα, με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ στο 68ο λεπτό. Ο Βεσίνο με φοβερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ, με τον Μέρετ να μην μπορεί να αντιδράσει για το 1-0.

Στο 82ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν μια τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν ο Οσιμέν πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, ο Ντι Λορέντσο πήρε το ριμπάουντ επίσης με κεφαλιά, αλλά ο Προβεντέλ έκανε μια εκπληκτική επέμβαση τελευταία στιγμή και κράτησε την εστία του καθαρή.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς είχε μια μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τη Λάτσιο να παίρνει μια σημαντική νίκη που την ανέβασε στην 2η θέση με 48 βαθμούς, ενώ η Νάπολι συνεχίζει στην κορυφή με 65.