24 sports

Απέδρασε από τη Φλωρεντία η Λάτσιο (vid)

Μεγάλο διπλό με 2-1 πήρε η Λάτσιο στην έδρα της Φιορεντίνα

Τεράστιο διπλό με 2-1 πήρε η Λάτσιο μέσα στην έδρα της Φιορεντίνα. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Στρακόσια είπε όχι σε σουτ του Καστροβίλι ενώ στο 16’ o Αλβανός κίπερ, νίκησε και το Κιέζα και στο 19’ ακυρώθηκε γκολ του Αλμπέρτο.

Στο 23’ η Λάτσιο είχε κι άλλο ακυρωθέν γκολ με τον Κορέα και τελικά στο 22’ ο Ιμόμπιλε έβγαλε όμορφα στον Κορέα, που απέφυγε και τον Ντραγκόβσκι κι έκανε το 0-1. Στο 24’ ο Ντραγκόβσκι έσωσε μετά από σουτ του Κορέα και στο 27’ ο Ριμπερί έκανε φοβερή ενέργεια κι έδωσε στον Κιέζα που έγραψε το 1-1 με πλασέ.

Στο 54ο λεπτό ο Λούλιτς έσωσε προ του Λιρόλα, ενώ στο 65’ και στο 66’ η Φιορεντίνα απείλησε με τους Ριμπερί και Κιέζα. Στο 77ο λεπτό το σουτ του Αλμπέρτο έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 80’ ο Στρακόσια έσωσε με διπλή προσπάθεια μετά από σουτ του Καστροβίλι.

Και τελικά στο 89' ο Λουάκου σέντραρε από αριστερά και ο Ιμόμπιλε με κεφαλιά έκανε το 1-2 και στο 90+2' αποβλήθηκε ο Ρανιέρι της Φιορεντίνα για πέναλτι που έκανε αλλά ο Καϊσέδο έχασε το πέναλτι.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόβσκι, Κάσερες (38’ Ρανιέρι), Πετσέγια, Μιλένκοβιτς, Λιρόλα (61’ Σοτίλ), Νταλμπέρ, Ριμπερί (75’ Μπόατενγκ), Μπαντέλι, Καστροβίλι, Πουλγκάρ, Κιέζα

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου, Λέιβα, Ατσέρμπι, Πάτρικ, Κορέα (79’ Καϊσέδο), Αλμπέρτο, Σάβιτς (54’ Παρόλο), Λατσάρι, Λούλιτς (61’ Λουκάκου), Ιμόμπιλε.