Λάτσιο για Champions League, Γιουβέντους για... Serie A

Οι «Λατσιάλι» επικράτησαν με 2-1 και ξέφυγαν στους πέντε βαθμούς από την τρίτη θέση

Η εκπληκτική Λάτσιο συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της επικρατώντας της Γιουβέντους με 2-1 στο Ολίμπικο, στο μεγάλο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «Λατσιάλι» με την μεγάλη τους νίκη ξέφυγαν στους πέντε βαθμούς από την τρίτη και «αιώνια» αντίπαλο Ρόμα και βαδίζουν ολοταχώς για το Champions League της επόμενη σεζόν.

Αντίθετα η Γιουβέντους βλέπει τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη να... ψαλιδίζονται, αφού έμεινε στους τέσσερις βαθμούς πίσω από την 6η Αταλάντα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η Λάτσιο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς την αναμέτρηση, αφού ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 38ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους Ρωμαίους.

Η απάντηση της Γιουβέντους, ωστόσο ήταν άμεση αφού στο 42' ο Ραμπιό έφερε το ματς στα ίσα και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες με 1-1.Η Λάτσιο, όμως στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ανέκτησε ξανά το προβάδισμα αφού στο 52' ο Λουίς Αλμπέρτο έβγαλε μαγική ασίστ και ο Ζακάνι διαμόρφωσε το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, με τους «Λατσιάλι» να πανηγυρίζουν ένα πολύτιμο τρίποντο.

Πηγή: sdna.gr