Κράτησε στο… μηδέν την Κρεμονέζε και χαμογέλασε η Έμπολι!

Η Έμπολι λύγισε 2-0 την Κρεμονέζε

Η Έμπολι είχε «άστρο». Ο Πάολο Τζανέτι έριξε στο ημίχρονο τον Καμπιάτζι και αυτός 16 δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε, ανοίγοντας τον δρόμο στην ομάδα του για να πάρει τη νίκη, με τον Παρίζι να κλειδώνει το τρίποντο στο φινάλε κόντρα στην Κρεμονέζε (2-0).

Μια νίκη η οποία ήταν η τέταρτη για την Έμπολι στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 17 βαθμούς, ενώ από την άλλη μεριά οι νεοφώτιστοι παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού με επτά βαθμούς και χωρίς να έχουν πανηγυρίσει έστω και μία νίκη μετά από 15 αγωνιστικές!

Καλή εκκίνηση για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπουονάιτο να απειλεί δις σε διάστημα ενός λεπτού (10’, 11’). Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ήταν αυτός που έφτιαξε νέα φάση εκ νέου στο 36’ αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα, με την ανώτερη στα σημεία Κρεμονέζε να μην βρίσκει το γκολ και το 0-0 να μένει ως το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Τζανέτι είχε τη φαεινή ιδέα να ρίξει στο ημίχρονο τον Καμπιάτζι αντί του Λάμερς, με τον Ιταλό να σκοράρει με τη… σέντρα. Μόλις 16 δευτερόλεπτα χρειάστηκαν να περάσουν και ένα μεγάλο λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων ώστε να ανοίξει το σκορ.

Αυτό το γκολ έφτιαξε το ματς, που είχε αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, με την Έμπολι να αγγίζει το δεύτερο γκολ στο 81’ αλλά το δεξί δοκάρι έβαλε… φρένο στη σουτάρα του Μάριν. Τελικά και με την Κρεμονέζε να έχει βγει μαζικά μπροστά, οι γηπεδούχοι χτύπησαν στο 88ο λεπτό, με τον Παρίζι να παίρνει το ριμπάουντ από την επέμβαση του Καρνεσέκι διαμορφώνοντας με κοντινή κεφαλιά το τελικό 2-0.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση