Υπερηχητική Ίντερ ισοπέδωσε τη Σαλερνιτάνα και κράτησε την κορυφή!

Έκανε πάρτι στην έδρα στο Σαλέρνο επί της τοπικής ομάδας

Διαστημική Ίντερ έκανε πάρτι στην έδρα της Σαλερνιτάνα (0-5) και παρέμεινε για ακόμα μια αγωνιστική, στην κορυφή της Serie A, σπάζοντας ιστορικό ρεκόρ!

Με τον Τσαλχάνογλου να δίνει ακόμα δύο ασίστ, η Ιντερ πέρασε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα από την Σαλερνιτάνα (0-5) και στο +4 από τη 2η, Μίλαν.

Σε εκπληκτική κατάσταση βρίσκεται η Ιντερ και η Σαλερνιτάνα δεν μπόρεσε να της βάλει δύσκολα ούτε για ένα ημίχρονο. Οι νεοφώτιστοι υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα των Nerazzurri, που είχαν ξανά δημιουργό τον Τσαλχάνογλου και με αγώνα περισσότερο, ανέβασαν τη διαφορά από τη 2η της Serie A, Μίλαν, στους 4 βαθμούς. Για 5ο σερί ματς στο Campionato δεν δέχεται γκολ η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι που έφτασε τις 6 σερί νίκες.

Στο 11’ άνοιξαν το σκορ οι φιλοξενούμενοι, όταν ο Τσαλχάνογλου συνέχισε να στέλνει μπάλες και να γίνονται… χρυσός, αφού από το κόρνερ του Τούρκου ο Πέρισιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Σαλερνιτάνα είχε στο 31’ ίσως την καλύτερη φάση της στον αγώνα με τον Ζοέλ Ομπι, όμως ο Χαντάνοβιτς έβαλε stop και δύο λεπτά αργότερα στην κόντρα με ωραίο τελείωμα ο Ντούμφρις έκανε το 0-2 από ασίστ του Τζέκο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ντ’ Αμπρόζιο είχε δοκάρι στο 49’ όμως θα ακολουθούσαν ακόμα δύο γκολ για την Ιντερ. Στο 51’ σε πολύ ωραία κόντρα ο Τσαλχάνογλου έβγαλε στον Αλέξις Σάντσες και εκείνος τελείωσε τη φάση για το 0-3, ενώ το 0-4 έκανε με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ο Λαουτάρο Μαρτίνες. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε στο 88' με πλασέ μέσα από την περιοχή ο Γκαλιαρντίνι.