Στο +10 με γκέλα η Ίντερ, καθάρισαν οι αμυντικοί για τη Γιουβέντους

Το σκουντέτο πλησιάζει στο Μιλάνο

Με τη Μίλαν να έχει ηττηθεί νωρίτερα από τη Σασουόλο, η Ίντερ είχε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της από τη συμπολίτισσα και την εκμεταλλεύτηκε εν μέρει, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Σπέτσια εκτός έδρας, ξεφεύγοντας στο +10.

Η δε Γιουβέντους, αιφνιδιάστηκε από την Πάρμα όμως χάρη σε τρία γκολ αμυντικών (!) επικράτησε 3-1 και έκανε σημαντικό βήμα για την έξοδο στο Champions League.

Ένα γκολ του Φαρίας στο 12ο μόλις λεπτό έβαλε δύσκολα στους «νερατζούρι», με την Σπέτσια να παίρνει το προβάδισμα. Οι νεοφώτιστοι έχασαν το προβάδισμα αυτό στο 39’, όταν ο Πέρισιτς ισοφάρισε από κοντά μετά από μπαλιά του Χακίμι, με την Ίντερ να μην καταφέρνει να πάρει τη νίκη αλλά να διατηρείται σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της και να παραμένει αήττητη για 16ο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος.

Την ίδια ώρα, η Πάρμα έπαιρνε ελπίδα χάρη σε ένα απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπρούγκμαν (25') στο εκτός έδρας ματς με τη Γιουβέντους, η οποία όμως βρήκε τρεις απαντήσεις από... τους αμυντικούς της! Στην αρχή ανέλαβε δράση ο Σάντρο, που πρώτα ισοφάρισε (43’) και εν συνεχεία ανέτρεψε τα δεδομένα (47’). Το... κερασάκι ήρθε από τον Ντε Λιχτ, στο 68ο λεπτό, με τους «μπιανκονέρι» να εδραιώνονται στην τετράδα.

Από εκεί και πέρα, η Κάλιαρι πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 1-0 (55’ πέν. Πέδρο) επί της Ουντινέζε και βρέθηκε στο -2 από τη σωτηρία, ενώ Τζένοα και Μπενεβέντο έμειναν στο 2-2 (11’, 21’ Πάντεφ – 5’ πέν. Βιόλα, 15’ Λαπαντούλα).

Τέλος, η Σαμπντόρια έσπρωξε την Κροτόνε ακόμη πιο κοντά στη Serie B, νικώντας τη με 1-0 (53’ Κουαλιαρέλα), με Μπολόνια και Τορίνο να αναδεικνύονται ισόπαλες, 1-1 (25' Μπάροου - 58' Μαντραγκόρα).