Πέταγε... φωτιές η νέα Ίντερ του Ιντζάγκι (vids)

Μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα

Πέταγε... φωτιές η Ίντερ! Στο ντεμπούτο του Σιμόνε Ιντζάγκι στον πάγκο, οι πρωταθλητές Ιταλίας παρουσιάστηκαν ετοιμοπόλεμοι και με εξαιρετική εμφάνιση διέλυσαν την Τζένοα με 4-0, έχοντας μεταξύ των σκόρερ τους νέους Τσαλχάνογλου, Τζέκο.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο Σκρίνιαρ με μια καταπληκτική κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι», ύστερα από ασίστ του Τσαλχάνογλου. Η Ίντερ συνέχιζε να πιέζει με τον Μπρόντοβιτς στο 12’ να σουτάρει δυνατά, αλλά ο Σιρίγκου να του λέει όχι. Στο 14’ ο δημιουργός έγινε σκόρερ και με ωραίο σουτ ο Χαλκάν Τσαλχάνογλου έγραψε το 2-0. Από εκεί και πέρα μέχρι το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι είχε την κατοχή και πίεζε, πέτυχε γκολ το οποίο θεωρήθηκε οφσάιντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πέρισιτς, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα δυο τερμάτων κόντρα στους Γενοβέζους, που είχαν μια πολύ καλή φάση νωρίτερα με τον Καλόν.

Στο 56’ ο Τσαλχάνογλου βρήκε ξανά δίχτυα ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε οφσάιντ, με τον Βιδάλ να μπαίνει αλλαγή με τη συμπλήρωση μιας ώρας και στο 74' έγραψε το 3-0 για την Ίντερ, με τον Τζέκο να σκοράρει στο ντεμπούτο του στο 87ο λεπτό και να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα! Με φόρα από περυσι και η Σασουόλο, η οποία πέρασε από την έδρα της Βερόνα με σκορ 3-2 στην δική της πρεμιέρα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, ωστόσο η Σασουόλο άνοιξε το σκορ στο 32’ με τον Ρασπαντόρι να φεύγει στην αντεπίθεση και με ωραίο πλασέ να κάνει το 1-0. Το έργο της Βερόνα έγινε ακόμη πιο δύσκολο, όταν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Βελόζο δέχτηκε κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Ο Τζούρισιτς στο 51’ με πλασέ από κοντά μετά από ωραία συνεργασία με τον Ρασπαντόρι έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο ματς ξανά με πέναλτι του Τζακάνι στο 71ο λεπτο. Αυτό το γκολ έκανε πιο επιθετική την Βερόνα, παρότι είχε παίκτη λιγότερο και το πλήρωσε αφού ο Τραορέ έκανε το 3-1 στο 77', με τους γηπεδούχους να μειώνουν στις καθυστερήσεις με το δεύτερο γκολ του Τζακάνι αλλά τίποτα να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε και τη Σασουόλο να ξεκινάει με ιδανικό τρόπο το πρωτάθλημα.