Πάρτι για την απόλυτη Ίντερ με καλεσμένη τη Φιορεντίνα!

Η Ίντερ «έριξε»… ντόρτια στη Φιορεντίνα

Μια Ίντερ να την… πιείς στο ποτήρι, συνέτριψε με 4-0 την Φιορεντίνα στο Μιλάνο και έκανε το «τρία στα τρία» στη φετινή Serie A. Έτσι, μαζί με τη συμπολίτισσα Μίλαν (κοντράρονται μετά τη διακοπή λόγω εθνικών), είναι οι δύο ομάδες με το απόλυτο νικών, μετά από τρεις αγωνιστικές. Για τους «βιόλα» ήταν η πρώτη ήττα, μετά από μια νίκη και μια ισοπαλία.

Οι «νερατζούρι» πραγματοποίησαν ολοκληρωτική εμφάνιση και έφτασαν σε μια ευρεία νίκη, η οποία θα μπορούσε να πάρει ακόμη μεγαλύτερες(!) διαστάσεις, αν δεν βρισκόταν σε σπουδαία μέρα ο τερματοφύλακας των «βιόλα», Κρίστενσεν. Το σκορ άνοιξε στο 23’ ο Τουράμ, στο 54’ ο Μαρτίνες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στο 58’ ο Τσαλχάνογλου από το σημείο του πέναλτι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 73’ ο Μαρτίνες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Η Ίντερ μπήκε στο γήπεδο με σαφή διάθεση να πάρει τα ηνία και αν είναι εφικτό να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Ο Μάρκους Τουράμ προειδοποίησε δύο φορές (11’ και 21’) και στο 23’ άνοιξε λογαριασμό με τους «νερατζούρι». Ο Ντιμάρκο έκανε μια υποδειγματική σέντρα από αριστερά και ο Γάλλος επιθετικός με κεφαλιά-κανονιά, έκανε το 1-0.

Με το υπέρ τους σκορ και τη συμπαράσταση των οπαδών τους, οι παίκτες του Σιμόνε Ιντσάγκι πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες αρχικά με τον Τουράμ (30’) και τους Μπαστόνι-Μαρτίνες σε μια διπλή στο 34’. Επτά λεπτά αργότερα, ο Τσαλχάνογλου σούταρε δυνατά, με τον Κρίστενσεν να «απογειώνεται» και να αποκρούει, με τους συμπαίκτες του να του χαρίζουν απλόχερα το χειροκρότημά τους. Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Τουράμ και πάλι με προβολή προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Σε αυτό το διάστημα, οι «βιόλα» περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και μάλλον τους κολάκευε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το πόδι στο… γκάζι επέστρεψε από τα αποδυτήρια η Ίντερ, με τον Κρίστενσεν να κάνει στο 53’ άλλη μια σωτήρια επέμβαση σε κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες. Όμως, ένα λεπτό αργότερα, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Αργεντινός βρέθηκε απέναντί του και με ωραίο τελείωμα, έκανε το 2-0.

Η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 58’, με τον Τσαλχάνογλου να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Τουράμ από τον τερματοφύλακα της Φιορεντίνα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και λίγα λεπτά αργότερα είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Ινφαντίνο, ο οποίος νικήθηκε από τον Ζόμερ. Οι «νερατζούρι» δεν πτοήθηκαν και στο 73’ ο Λαουτάρο Μαρτίνες με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μετά από σέντρα του Κουαδράδο, διαμόρφωσε το 4-0, βάζοντας έτσι τέλος στο μαρτύριο της Φιορεντίνα!

Λυτρωτής Ράντονιτς για την Τορίνο

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Τορίνο, που επικράτησε 1-0 της Τζένοα, στο άλλο παιχνίδι της ημέρας. Η «γκρανάτα» έφτασε τους 4β. ενώ η ομάδα της Γένοβας έμεινε στους 3. Το "χρυσό" γκολ πέτυχε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ράντονιτς.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν με τις δύο ομάδες να πρεσάρουν ψηλά και να μην αφήνουν χώρους στις αντιπάλους τους να αναπτυχθούν και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ. Η Τορίνο πήρε την κατοχή της μπάλας, με τη Τζένοα να περιμένει στο μισό γήπεδο και να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την όποια αντεπίθεση. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, με τη μπάλα να κινείται κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής και το 0-0, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια ήταν απολύτως δίκαιο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η «γκρανάτα» μπήκε δυνατά και είχε μια καλή στιγμή με τον Μπελανόβα στο 52’. Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, ωστόσο, οι επιθετικές προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων έμεναν ημιτελείς. Παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών, η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οι Γενοβέζοι είχαν τη δική τους στιγμή στο 77’ με τον Εκουμπά, αλλά το γκολ δεν έμπαινε. Στο 89' οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να σκοράρουν με τον Κουτλού και να πάρουν τη νίκη, η οποία πήγε, τελικά, στην Τορίνο, την οποία λύτρωσε ο Ράντονιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.